Drejtuesit e Barcelonës në Doha për të rikthyer Xavin, tashmë si trajner

Drejtuesit e Barcelonës kanë zhvilluar bisedime me ish-kapitenin e tyre, Xavi Hernandez, për marrjen e detyrës së trajnerit këtë verë.

Xavi aktualisht është menaxher i klubit nga Katari, Al Sadd, të cilin e mori në dorë majin e kaluar dhe ka kontratë me ta deri në verën e vitit 2021.

Sipas ESPN dhe RAC1, drejtori sportiv Eric Abidal dhe drejtori Oscar Grau u takuan me ish-mesfushorin qendror në Katar të premten.

Qëllimi zyrtar i vizitës, siç theksohet nga raportet, ishte të kontrollohet me përparimin i rikuperimit të Ousmane Dembele, i cili po kthehet nga lëndimi dhe stërvitja e klubit në Doha.

Pretendohet se Xavi është një ‘mundësi serioze’ për të marrë përsipër detyrën e trajnerit nga Ernesto Valverde gjatë verës, megjithëse trajneri aktual nuk është nën presion të menjëhershëm.

Qëllimi i takimit ishte rastësi me humbjen e klubit në Superkupën e Spanjës ndaj Atletico Madridit të enjten, ndërsa trajneri aktual i Holandës, Ronald Koeman u mendua se ishte i preferuari për këtë punë.

Xavi bëri 767 paraqitje me ekipin e parë për gjigantët katalunas në mes viteve 1998 dhe 2015, së bashku me 133 paraqitje për Kombëtaren Spanjolle.

Ai fitoi tetë tituj të La Ligës së bashku me tre trofe të Copa del Rey dhe katër trofe të Ligës së Kampionëve në gjithsej 25 tituj me klubin.

SMART PUBLISHER

AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey