Edi Rama reagon për herë të parë për rrëzimin e qeverisë së Albin Kurtit

Vendimi i rëndësishëm/ Kryeministri lajmëron se kur do të kthehen shqiptarët e mbetur jashtë

Vendimi i rëndësishëm/ Kryeministri lajmëron se kur do të kthehen shqiptarët e mbetur jashtëKryeministri Edi Rama e ka quajtur temë luksi vendimin e parlamentit të Kosovës për rrëzimin e qeverisë Kurti.

Kreu i qeverisë shqiptare deklaroi në News 24 se në këto momente ka halle më të mëdha se rrëzimi i qeverisë së Albin Kurtit. Rama tha se i gjithë fokusi i tij është lufta ndaj koronavirusit.

Të vjen keq që të mos kem koment fare për këto, që janë luks në këto halle që kam unë. Kam halle shumë të mëdha se këto. Të vjen keq që të mos koment fare”, u shpreh Rama.

Mbrëmjen e djeshme Kuvendi i Kosovës vendosi me 82 vota pro që qeveria Kurti të largohet. Shkak u bë shkarkimi i ministrit Agim Veliu nga radhët e LDK-së dhe mosshpallja e gjendjes së emergjencës.

AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey