10 billionaires with large losses of money because coronavirus

Dhjetë miliarderë humbën më shumë se 83 miliardë dollarë këtë javë për shkak të kolapsit të tregjeve të aksioneve.

Edhe njerëzit më të pasur në botë kanë vuajtur nga paniku në tregjet e shkaktuara nga përhapja e koronavirusit nëpër kontinentet. Java e fundit e shkurtit u bë më e keqe për tregjet e aksioneve pas krizës financiare.

Ndërsa koronavirusi përhapet me shpejtësi jashtë territorit të Kinës, shqetësimi i investitorëve për ndikimin e tij në ekonominë globale është rritur.

Këto frikë javën e kaluar ndezën një shitje masive të aksioneve në të gjithë botën. Indekset Shanghai Composite dhe Euro Stoxx 50 ranë përkatësisht 5.2% and 12.4%. Në SH.B.A., indeksi Dow Jones që nga e Premtja e kaluar humbi rreth 3.500 point, or 12.4%.

And 10 miliarderët të cilët kanë humbur shifrën më të madhe të parave gjatë javës së kaluar:

  1. Jeff Bezos

Burimi i pasurisë: Amazon

Humbja: 14.1 billion

  1. Warren Buffett

Burimi i pasurisë: Berkshire Hathaway

Humbja: 9,8 billion dollars

  1. Elon Musk

Burimi i pasurisë: Tesla

Humbja: 8.5 billion dollars

  1. Mark Zuckerberg

Burimi i pasurisë: Facebook

Humbja: 8.5 billion dollars

  1. Larry Allison

Burimi i shtetit: Oracle

Humbja: 7,7 billion dollars

  1. Bernard Arnault

Burimi i pasurisë: LVMH

Humbja: 7,4 billion dollars

  1. Faqe Larry

Burimi i pasurisë: Alfabeti

Humbja: 7,3 billion dollars

  1. Sergey Brin

Burimi i pasurisë: Alfabeti

Humbja: 7 billion dollars

  1. Bill Gates

Burimi i pasurisë: Microsoft

Humbja: 6.6 billion dollars

  1. Amancio Ortega

Burimi i pasurisë: Inditex

Humbja: 6.1 billion

The post 10 billionaires with large losses of money because coronavirus appeared first on Shqipmedia.

AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey