“Erion qelia”, debate në mbledhjen e Këshillit të Tiranës, Veliaj: Ju munda në zgjedhje

Përveç se në parlament, opozita dhe mazhornca vijon përplasjen e tyre edhe në mbledhjet e Këshillit Bashkiak. Ditën e sotme mbledhja e Këshillit Bashkiak të Tiranës ka nisur me debate. Teksa kryetari i Bashkisë Erion Veliaj po fliste për ndërtimin e shkollave të reja dhe investimet në arsim, këshilltarët e Partisë së Lirisë i ndërprenë […]

shtator 15, 2023 - 18:10
 0  5
“Erion qelia”, debate në mbledhjen e Këshillit të Tiranës, Veliaj: Ju munda në zgjedhje

Përveç se në parlament, opozita dhe mazhornca vijon përplasjen e tyre edhe në mbledhjet e Këshillit Bashkiak.

Ditën e sotme mbledhja e Këshillit Bashkiak të Tiranës ka nisur me debate. Teksa kryetari i Bashkisë Erion Veliaj po fliste për ndërtimin e shkollave të reja dhe investimet në arsim, këshilltarët e Partisë së Lirisë i ndërprenë fjalën disa herë.

Në debat janë përfshirë dy këshilltarët që vijnë nga partia e PL, Brahimllari dhe Blushi. Veliaj u kërkoi këshilltarëve të opozitës që të respektojnë rregulloren e Këshillit Bashkiak. Ai tha se opozita i ka alergji shkollat e reja dhe nuk do të dëgjojë për to sepse nuk ka ndërtuar asnjë shkollë në Tiranë.

Po ashtu, edhe kërkonte që anëtarët e opozitës të mos i ndërprisnin fjalën, Veliaj nuk i kurseu ironitë për Berishën dhe Metën.

“Rregullorja ka sanksione për ata që ndërpresin fjalën. Unë e di se është shumë e vështirë që të humbasësh me 60 mijë vota, është e pallogaritshme. Por, është një ‘zhavorr’ që duhet ta gëlltisni. E kuptoj se është e dhimbshme. ‘Zifti’ i 60 mijë votave mezi tretet. E di që ndoshta, e keni bezdi të dëgjoni për shkollat e reja, sepse ata që s’kanë prekur një punë me dorë, që s’kanë ndërtuar një shkollë. Keni alergji sa herë flas unë për shkollat. U rrahët si “gamori në duhon” me 60 mijë vota, ndaj duhet të dëgjoni kur flasim për shkollat. Nëse do flisni si rrugeçër, do merrni të njëjtin rezultat. Si ta keni, njerëzit kanë alergji nga kjo rrugaçëri. Unë ju rrah edhe herën tjetër”, tha Veliaj.

“Herën tjetër ti do votosh nga qelia. Je shkelësi më i madh i ligjit në Tiranë. Procedurat e inceneratorit janë personale për të gllabëruar qytetarët. Ti je hajduti më i madh i qytetarëve të Tiranës”, tha Braimllari. 

“Erion Qelia ti sot i sjell Keshillit Bashkiak per miratim propozimin per shtese fondesh per inceneratorin inekzistent dhe nen sekuestro te Tiranes. Ne vend te ishe sot i pandehur para drejtesise vjen ben monologje para Keshillit. Je keqberesi me i madh i kryeqytetit dhe abuzuesi me i madh i taksave te qytetareve. Per mega-aferen e inceneratorit duhet te ishe marre i pandehur. Ti sot quhesh Erion Qelia”, tha Blushi.