FDA aprovon pika të reja për sy që mund të zëvendësojnë syzet e leximit

Pikat e syve të miratuara rishtazi që janë shfaqur në treg mund të ndryshojnë jetën e miliona njerëzve me shikim të paqartë në distancë të afërt të shkaktuar nga mosha. Është një gjendje që prek kryesisht personat e moshës 40 vjeç e lart.

Pikat “Vuity”, të miratuara nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA), mund të zëvendësojnë syzet e leximit dhe të hyjnë në fuqi në rreth 15 minuta. Një rënie në secilën është e mjaftueshme dhe kjo do të siguronte vizion më të mprehtë për gjashtë deri në 10 orë, thekson kompania.

Tony Wright, një nga 750 pjesëmarrësit në një provë klinike për të testuar ilaçin, tha se asaj i pëlqente ajo që pa.

“Padyshim që ndryshon jetën,” i tha Wright korrespondentit kombëtar të CBS News Jerry Duncan.

“Nuk do të më duheshin aq shumë syzet, sidomos kur jam duke punuar në kompjuter, kur më duhet t’i mbaj gjithmonë”, tha ajo.

“Vuity” janë pikat e para të syve të miratuara nga FDA për trajtimin e turbullimit të shikimit në të ardhmen e afërt të shkaktuar nga plakja, e njohur edhe si presbiopia.

Ilaçi me recetë përdor aftësinë natyrale të syrit për të zvogëluar madhësinë e bebëzës, tha George Warring, studiuesi kryesor i studimit.

“Reduktimi i madhësisë së bebëzës zgjeron thellësinë e fushës ose thellësinë e fokusit, gjë që ju lejon të përqendroheni natyrshëm në diapazon të ndryshëm”, tha ai.

Këto pika funksionojnë më mirë për njerëzit midis moshës 40 dhe 55 vjeç, tha një zëdhënës i kompanisë.

Efektet anësore të gjetura në studimin tre mujor përfshinin dhimbje koke dhe skuqje të syve, tha kompania.

“Kjo është diçka që ne presim të tolerohet mirë në afat të gjatë, por do të vlerësohet dhe studiohet në një kapacitet formal,” tha Waring.

“Vuity” nuk është aspak një ilaç për të gjitha, dhe prodhuesi paralajmëron se pikat nuk përdoren kur vozitni natën ose kur kryeni aktivitete në kushte me dritë të ulët.

Pikat janë të destinuara për rastet e lehta deri në mesatare dhe janë më pak efektive pas moshës 65-vjeçare, pasi sytë plaken.

Ata që i përdorin mund të kenë gjithashtu vështirësi të përkohshme për të rregulluar fokusin midis objekteve të afërta dhe të largëta.

Për momentin, ilaçi nuk mbulohet nga sigurimet. Mjekët që folën për CBS News thanë se nuk ka gjasa që ata ta mbulojnë ndonjëherë atë sigurim sepse nuk është “e nevojshme mjekësisht”, sepse syzet janë ende një alternativë më e lirë.

Për Wright dhe miliona si ajo, ilaçi i ri është thjesht një zgjidhje alternative – me një avantazh të qartë.

You May Like
The Ones that left A Mark. 18 Famous Female Film Characters Then And Now
CelebApex.com
The Most Successful Female News Anchors On Fox News
Rest Wow
Don’t Dress Yourself Old: These 17 Fashion Items Make You Look Older
Tipmansion
Disa njerëz nuk duan të bëjnë seks dhe këto janë arsyet pse – Periskopi
Vuçiq: Kurti më dha komplimente, ja me cilën deklaratë – Periskopi
Arjola tregon vendin më të çuditshëm ku ka kryer marrëdhënie – Periskopi
“Liberalizimi ka ndodh pardje”, Haradinaj tregon pse tha kështu – Periskopi
Berisha shkarkoi dje Bashën, reagon Yuri Kim – Periskopi
Vuçiqi nuk e harron ish-shefin e tij: Millosheviqi s’është fajtor, nuk e pati lehtë – Periskopi
Reklamë–>Reklamë​FDA aprovon pika të reja për sy që mund të zëvendësojnë syzet e leximitPikat e syve të miratuara rishtazi që janë shfaqur në treg mund të ndryshojnë jetën e miliona njerëzve me shikim të paqartë në distancë të afërt të shkaktuar ng…Vuani nga pagjumësia? Ja disa këshilla si ta zgjidhni problemin
11 DECEMBER 2021, 23:38
Në çfarë ore jeni vaksinuar? Një studim tregon rëndësinë e kësaj
10 DECEMBER 2021, 20:51
Është koha për mandarina, sa janë të shëndetshme ato në ditët e ftohta
10 DECEMBER 2021, 18:38
Sulmet e zemërimit dhe ushtrimet ekstreme mund të çojnë në goditje në tru
9 DECEMBER 2021, 19:41
10 gjëra që ndoshta nuk i dinit mbi frymëmarrjen
8 DECEMBER 2021, 13:16
​9 arsye pse shumica e njerëzve shtojnë peshë në dimër
5 DECEMBER 2021, 22:44
Reklamë
–>
TË FUNDIT
Bashkim Jashari sot e merr gradën GjenerallejtënantReshje bore dhe temperatura në minus, ky është moti deri të premtenInstituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se gjatë kësaj jave do të ketë mot kryesisht të vranët. Sipas IHK-së, në fillim dhe në fund të javës priten reshje të dobëta…Jonhson shpall “emergjencë të Omicron”, paralajmëron valë të madheJa sa euro do të paguhen Beatrix dhe Donaldi nga lidhja e tyre në BBV​Kuvendi i Kosovës nesër debat mbi pagat në sektorin publikReal Madridi mposht Atleticon në derbin e zjarrtë lokalPërmbytjet në Shqipëri, ministri i Mbrojtjes: 30 familje janë evakuuar, qindra hektarë nën ujë
12 DECEMBER 2021, 22:45
Rrëshqitja e dheut në rrugën drejt Prevallës, kryetari i Prizrenit viziton ven…

12 DECEMBER 2021, 22:44
Bashkim Jashari nesër merr gradën Gjenerallejtënant

12 DECEMBER 2021, 22:43
Interi fiton sigurtë kundër Cagliarit

12 DECEMBER 2021, 22:23
Real Madridit po i vie era kampion Spanje: Asensio ia terron Atl Madridit për …

12 DECEMBER 2021, 22:16
Interi është thjeshtë shumë i fortë: Gol spektakolar nga Hakan turku, edhe Lau…

12 DECEMBER 2021, 22:16
Arta Nitaj me poza atraktive para pasqyrës nga pushimet në Amerikë

12 DECEMBER 2021, 22:00
Asistim spektakolar por goli është thjesht sensacional: Barella dhe Sanchez ng…

12 DECEMBER 2021, 21:58
Vdes veterani i UÇK-së, Ejup Salihu

12 DECEMBER 2021, 21:56
Sa përqind e qytetarëve mbi 18 vjet janë të vaksinuar në Kosovë

12 DECEMBER 2021, 21:34
Messi i bën të gjitha: Vjedh topin, fillon kundërsulmin dhe asiston për Mbappe…

12 DECEMBER 2021, 21:25
Karim Benzema tregon kush është mbret i vërtetë i Madridit, Atletico në disava…

12 DECEMBER 2021, 21:21
Interi shkund Cagliarin

Media ShqiptareMediat e RajonitMediat e HuajaMediat e KomunaveReligjionInstitucionet e KosovësInstitucionet e Shqipërisë
Gazeta Blic
Telegrafi
KosovaPress
Kallxo.com
RTK
Koha
Tribuna
IndeksOnline
Zëri
Evropa e Lirë
Deutsche Welle
Zëri i Amerikës
RTV 21
Klan Kosova
Rrokum TV
Epoka e re
BotaPress
Gazeta Fjala
Albinfo.ch
Ekonomia Online
Kosova Live
Kosova Sot
Presheva Jonë
ALSAT-m
TV21 Maqedoni
TV Koha
Lajm-m
INA
Top Channel
Ora News
TV Klan
BalkanWeb
NOA
Panorama
Shekulli
Mapo Online
Lapsi.al
Syri
Gazeta Shqip
Shqiptarja
Vizion Plus
Albeu
ABC News
RTSH
ATSH
Gazeta Tema
Nacional Albania
Gazeta Sot
Kosovarja
Prive
Anabel
Super Sport
Borozani
Tele Sport
PCWorld Albanian
ImpresumPrivacy policyNa shkruani: info[at]periskopi.comCopyright © 2016 Periskopi


Disa njerëz nuk duan të bëjnë seks dhe këto janë arsyet pse – Periskopi
Read Next Story
Remember Jennifer Grey? Try Not to Smile When You See Her Now
L&C Magazine
|
Sponsored
Read Next Story
Man Gives Girlfriend A Necklace, 2 Years Later She Screams When She Realizes What’s Inside
Habit Tribe
|
Sponsored
Read Next Story

LAJME TJERA
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey