Fillon parada “Bashkë dhe krenarë”

Nis parada “Bashkë dhe krenarë”.

Me paradën “Bashkë dhe krenarë” për vitin e pestë me radhë po marshohet në sheshet e kryeqytetit.

Kështu do të përmbyllet Java e Krenarisë, ku do të kërkohen të drejtat e komunitetit LGBTI, meqë sipas tyre të njëjtit po diskriminohen.

Kërkesa kryesore do të jetë edhe njohja e martesave mes dy personave të gjinisë së njëjtë.

Protestuesit fillimisht u mblodhën pranë sheshit “Skënderbeu”.

Paradës iu kanë bashkuar edhe ambasadori amerikan Philip Kosnett, ajo e Finlandës, Pia Stjernvall dhe deputetja Adriana Matoshi dhe figura të njohura.

LAJME TJERA
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey