Fillon Samiti “Open Balkan”, me fokus turizmin dhe kulturën

Në Ohër sot nis Samiti i njohur si “Open Balkan” me fjalimet zyrtare të kryeministrave të Maqedonisë së Veriut Dimitar Kovacevski, të Shqipërisë, Edi Rama dhe Malit të Zi, Dritan Abazoviq, presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, si dhe kryetarit të Këshillit të Ministrave të Bosnjë-Hercegovinës, Zoran Tegeltija.

Sipas njoftimit nga shërbimi i shtypit qeveritar, fjalim do të ketë edhe komisioneri për Zgjerim i BE-së, Oliver Varhei, ndërsa përmes videomesazhit do të flasë edhe zëvendësndihmës sekretari amerikan i Shtetit, Gabriel Escobar.

Liderët e vendeve pjesëmarrëse në samit pritet të nënshkruajnë një marrëveshje për bashkëpunim dhe njohje reciproke të diplomave dhe gradave shkencore të lëshuara në institucionet e arsimit të lartë dhe institucione të tjera të autorizuara dhe memorandume mirëkuptimi për bashkëpunim në fushën e turizmit, kulturës dhe administrimit tatimor.

Pas fjalimeve zyrtare do të mbahen sesione panelesh për turizmin dhe kulturën. Në temën “Hap Ballkanin, hap turizmin” do të mbajë fjalim zëvendëskryeministri për Çështjet Ekonomike dhe Koordinimin Ekonomik Fatmir Bytyqi, i cili së bashku me ministrin e Ekonomisë Kreshnik Bekteshi, si dhe ministren e Turizmit dhe Mjedisit të Shqipërisë Mirela Kumbaro Furxhi dhe Ministren e Tregtisë, Turizmi dhe Telekomunikacioni i Serbisë Tatjana Matiq do të diskutojë për përfitimet e iniciativës dhe masat që do të ndërmerren për zhvillimin e turizmit në nivel rajonal.

Të pranishëm do të jenë përfaqësues të komunitetit të biznesit nga vendi dhe rajoni, ndërsa fjalime do të kenë kryetarët e odave të Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë Branko Azeski dhe Marko Cadez, si dhe Ines Mukostepa, kryetare e Bashkimit të Dhomave të Tregtia dhe Industria e Shqipërisë.

Zëvendëskryeministri për Integrime Evropiane, Bojan Mariçiq, i cili së bashku me ministren e Kulturës Bisera Kostadinovska Stojcevska, Elva Margariti, Ministre e Kulturës së Shqipërisë dhe Maja Gojkovic, Zëvendëskryeministre dhe Zëvendëskryeministre e Serbisë për Kulturë dhe Informacione do të diskutojnë për rëndësinë e kulturës në kuadër të nismës Ballkani i Hapur.

Udhëheqësit patën një darkë jozyrtare mbrëmë, ku diskutuan mbi sfidat aktuale ekonomike dhe mundësitë e ofruara nga bashkëpunimi rajonal në kuadër të nismës.

“Ballkani i Hapur” është një iniciativë rajonale e krijuar nga Serbia, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut për një bashkëpunim më të madh ekonomik dhe të tjera ndërmjet të tre vendeve, me qëllim përmirësimin e jetës së qytetarëve. Nisma parashikon lëvizjen e lirë të kapitalit, mallrave, shërbimeve dhe njerëzve ndërmjet shteteve që janë pjesë e saj. (INA)

LAJME TJERA
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey