Fotot/ A do kthehen supermarketet në Britani në qendra të përhapjes së COVID-19

Greqi/ Shkon në 22 numri i viktimave nga koronavirusi

Greqi/ Shkon në 22 numri i viktimave nga koronavirusi

Një britanik i është lutur bashkëatdhetarëve të tij që të qëndrojnë në banesa dhe t’i binden rregullave të “distancimit social”, pasi nëna e tij 87 vjeçare humbi jetën nga koronavorusi sepse u infektua kur shkoi në supermarket.

Tani në ishull është rritur frika se pikërisht supermarketet mund të kthehen në vendet ku COVID-19 të përhapet pasivisht e ku të infektohen me mijëra persona.

Këtë mëngjes, shumë blerës u panë ngjitur me njëri-tjetrin në supermarkete të ndryshme në të gjithë vendin, duke injoruar rregullat e vendosura nga qeveria.

Ndërsa blerjet vazhdojnë të jenë të shumta, duket se britanikët nuk shqetësohen nga fakti se mund të infektojnë persona të tjerë duke i prekur.

Jeff Howes, 58 vjeç, nga Coventry, tregoi se e ëma u infektua me COVID-19 dhe vdiq ndërsa bleu në njërën nga pikat e “Asda-s”.

87 vjeçarja dilte nga banesa vetëm një orë në të gjithë javën, e prapë u infektua.

SMART PUBLISHER

AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey