FT: “Sindromi maqedonas”, është herët për të festuar nisjen e bisedimeve me BE-në?!

Kolumna e Tony Barber në Financial Times flet për të ashtuquajturin “sindromi maqedonas”, një term i përmendur në një dokument të CIA-s të vitit 1971, i cili përshkruan në 12 faqe një nga mosmarrëveshjet më të vështira historike në Evropën Juglindore.

Sipas gazetës, edhe pas 50 vitesh që nga ajo kohë, çështjet e identitetit të maqedonasve kanë mbetur të hapura.

Dokumenti i CIA-s i vitit 1971 thotë:Sofja pretendon se të gjithë maqedonasit janë vërtet bullgarë etnikë të shkëputur nga atdheu i tyre”, shkruan Barber, sipas të cilit është shumë herët që Maqedonia të presë me padurim fillimin e negociatave me BE-në.

Ai kritikon edhe Bashkimin Evropian, që duke pranuar kushtet e Bullgarisë krijoi një precedent të rrezikshëm dhe nuk është më një ndërmjetës i paanshëm mes dy palëve. “Një precedent i tillë mund të përdoret në mosmarrëveshjet midis vendeve të tjera në Ballkanin Perëndimor”, thuhet në artikull.

Si shembull, armiqësia ndërmjet Kroacisë dhe Serbisë që u ndez pasi autoritetet kroate nuk e lejuan presidentin serb Vuçiq të vizitonte privatisht monumentin në Jasenovac, ku u kryen krimet kroate kundër serbëve. Gazeta thotë se Kroacia mund të ndjekë shembullin e Bullgarisë dhe të vërë veton kundër të cilit BE më vonë do të ishte e njëanshme. (INA)

LAJME TJERA
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey