“Gjak, trupa…”/ Dalin pamjet e tmerrit, si u bombarduan 30 ushtarët e rinj (VIDEO-FOTO)

Të paktën 30 studentë (ushtarakë) të vdekur dhe 16 të plagosur kanë mbetur nga një bombardim ajror në Kolegjin Ushtarak Tripoli, ndërsa ata po bënin një stërvitje në sheshin e akademisë.

Tripoli i Jugut ka qenë skena e luftimeve që nga Marshall Khalifa Haftar, një njeri i fortë nga Libia Lindore e mbështetur nga Rusia, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Egjipti.

Por kjo ofensivë për të sulmuar kryeqytetin Libian, selinë e qeverisë së rrethuar nga KB, ka nisur që në fillim të Prillit.

Por ushtria me qendër në lindje, e udhëhequr nga Khalifa Haftar, mohoi lidhjen e saj me sulmin ajror dhe akuzoi qeverinë e mbështetur për bombardimin e akademisë.

Ushtria e Haftarit ka udhëhequr një fushatë ushtarake brenda dhe rreth Tripolit që nga fillimi i prillit 2019, duke u përpjekur të pushtojë qytetin dhe të rrëzojë qeverinë .

Mundesia me shume...
Pamje me shume...
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey