Gjakova proteston për Tomor Morinën

Sot në Gjakovë është organizuar protestë paqësore për lirimin e ish-ushtarit të UÇK-së, Tomorr Morina.

Në protestën e organizuar nga OVL e UÇK-së, dega në Gjakovë, morën pjesë familjarë të dëshmorëve dhe shumë qytetarë, njofton Klan Kosova.

Protestës iu bashkëngjit edhe kryetari i Gjakovës, Ardian Gjini, i cili kërkoi lirimin e menjëhershëm të Tomorit.

“Secili prej nesh e kemi sot një mllef dhe me plot të drejtë. Është e pakuptimtë që ende njëzet vjet pas lufte ata që kanë kryer krime kërkojnë të na dënojnë. Tomorin e duam sa më shpejtë në mesin tonë, në familjen e tij e mes miqëve”.

Gjini po ashtu tha se kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, ka zhvilluar biseda me autoritetet shtetërore të Maqedonisë së Veriut dhe se shumë shpejt gjithçka do të konkretizohet”.

The post Gjakova proteston për Tomor Morinën appeared first on Gazeta Online INSAJDERI.

Loading...Behu pjese e LAJME.mk , kliko LIKE fanpage ne facebook me posht!
Nga LAJME.mk July 31, 2019 3:26 pm ne Lajme. ne link https://lajme.mk/?p=148037
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen Lajme.mk prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne email [email protected] lajme.mk ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit