Gjenerali iranian i ekzekutuar kishte ushtarë në Shqipëri, akuzohet për 141 vrasje

Kasem Sulejmani, emri më i lakuar ditët e fundit në mediat më prestigjoze të botës mbart mbi supe krimet më monstruoze. Me gradën general-major që prej vitit 1999 e deri më tani ka urdhëruar vrasjen e 141 personave kryesisht anëtarë të MEK dhe të 40 akteve terroriste.

Kasem Sulejmani i ka kryer këto emra 141 anëtarë të Organizatës së Muxhahedinëve të Popullit të Iranit me anë të sulmeve terroriste në Irak nga viti 2009 deri në vitin 2016, duke përdorur proksi të Forcave Quds në Irak, të cilët i komandonte vetë.

Ai ka udhëhequr disa prej sulmeve kundër Kampit Ashraf, ku banonin anëtarët e MEK. Më pas, kur anëtarët e MEK u zhvendosën në Kampin Liberty me mbështetjen e OKB-së dhe SHBA-së, proksit e regjimit iranian kryen sulme të shumta me raketa nën urdhrat e Sulejmanit, duke vrarë disa dhjetëra njerëz. Ndërsa në harkun kohor të 20 viteve janë shënuar me firmën e tij 40 akte terroriste, ndër më të rëndat në të gjithë botën.

Sulejmani fitoi statusin e famshëm brenda dhe jashtë vendit si një udhëheqës i huaj i Gardës Revolucionare dhe për rolin e tij kryesor në luftimet në Siri dhe Irak. Ai ishte ndihmës në përhapjen e ndikimit iranian në Lindjen e Mesme, të cilën Shtetet e Bashkuara dhe armiqtë rajonalë të Teheranit, Arabia Saudite dhe Izraeli kanë luftuar ta mbajnë nën kontroll.

Ai u mbijetoi disa tentativave për vrasje të kundërshtarëve të tij, nga agjencitë perëndimore, izraelite dhe arabe gjatë 20 viteve të fundit. Gjenerali i vrarë ishte i ngarkuar me kryerjen e operacioneve përtej kufijve të Iranit.

Sulejmani u bë kreu i Forcës Quds në 1998 dhe mbajti një profil të ulët për vite me radhë, ndërsa forcoi lidhjet e Iranit me Hezbollahun në Liban, grupet e milicisë shadi të Sirisë dhe në Irak. Vitet e fundit, ai u tërhoq dhe tërhoqi shumë vëmendje, duke u shfaqur pranë udhëheqësit suprem të Iranit Ayatollah Ali Khamenei dhe udhëheqësve të tjerë shiitë.

Nën udhëheqjen e Sulejmanit, Forca e Kudsit zgjeroi shumë aftësitë e saj, duke u bërë një pikë shumë ndikuese në sferat e inteligjencës, financiare dhe politike përtej kufijve të Iranit. Sulejmani vjen nga një sfond i përulur, i lindur në një familje të varfër në Provincën Kerman të Iranit juglindor.

SMART PUBLISHER

AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey