Gjon Muharremaj: Dua të bëj krenar gjyshin tim

Ai është tashmë shumë i njohur dhe ka kaluar pengesën e parë duke arritur në finale: Gjon Muharremaj nga Freiburg përfaqëson Zvicrën në garën e këngës Eurovision në Rotterdam NL. Këngëtari me emrin artistik ‘Lotët e Gjonit” ia kushton këngën gjyshit të tij.

Ai nuk mund të ngopet me këmbanat e lopës.

“Kjo tingëllon aq bukur sa një simfoni”, thotë Gjon Muharremaj. Këngëtari 22-vjeçar është mbështetur te gardhi në një kullotë mbi shtëpinë e tij në Broc. Në një shëtitje përgjatë livadheve të gjelbërta të harlisura, banori i Freiburgut rimbush bateritë për hyrjen e tij madhështore. Vështrimi i tij endet mbi tufë dhe kodrave aty pranë.

“Këto zile, kjo është muzikë zvicerane, ato do të më shoqërojnë në Roterdam.”

Prindërit dhe vëllai i Gjonit janë shtëpinë ngjitur me të. Babai Hysni është një operator vinçi dhe murator, ai vjen nga Kosova, nëna Elda punonte në fabrikën e afërt të çokollatave Cailler, ajo lindi në Shqipëri.

Zbuloi dashurinë e tij për muzikën në moshën shtatë vjeçare

Gjon ka lindur në Saanen dhe Muharremajt kanë jetuar në Broc që nga viti 2000. Në fshat ai shkoi në shkollë, luajti futboll dhe praktikoi karate, por në moshën shtatë vjeç Gion zbuloi dashurinë e tij për muzikën – “ajo klikoi kur unë bëra mësime pianoje”.

Kur ishte nëntë vjeç, ai këndoi këngën e Elvis Presley “Can’t Help Falling in Love” – ​​dhe e bëri të qajë “njeriun e fortë”.

“Unë u preka thellë nga lotët e tij”, kujton Gjon.

“Kam vërejtur se kam një forcë të jashtëzakonshme si këngëtar.”

Lotët i japin atij idenë për ta quajtur veten Lotët e Gjonit.

Ishte gjyshi që regjistroi nipin dymbëdhjetë vjeç në 2011 për shfaqjen televizive “Albania’s Got Talent” – Gjon përfundoi i treti. Në vitin pasues, Muharremaj u eliminua vetëm në gjysmëfinale të “talentet më të mëdha zvicerane”.

Ai i detyrohet shumë gjyshit të tij, thotë Gjon, duke i bërë një foto gjyshit Hamit nga muri. “Ai është tifozi im më i madh. Unë dua ta bëj krenar në ESC!”

Mundesia me shume...
Pamje me shume...
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey