Haradinaj i kontakton autoritetet e Maqedonisë për Tomor Morinën

Kryeministri në largim, Ramush Haradinaj, i ka kontaktuar autoritetet shtetërore të Maqedonisë së Veriut për ta liruar nga arresti ish-ushtarin e UÇK-së, Tomor Morinën. Kështu ka deklaruar kryetari i Gjakovës, Ardian Gjini, i cili mori pjesë në protestën e sotme për lirimin e Morinës.

Gjini tha se është e pakuptimtë që 20 vjet pas lufte ata që kanë kryer krime të na dënojnë.

“Secili prej nesh e kemi sot një mllef dhe me plot të drejtë. Është e pakuptimtë që ende njëzet vite pas lufte, ata që kanë kryer krime kërkojnë të na dënojnë. Tomorin e duam sa më shpejtë në mesin tonë, në familjen e tij e mes miqëve” tha Gjini

Në këtë protestë të organizuar nga OVL-UÇK morën pjesë qytetarë të shumtë, familjarë e bashkëluftëtarë të Morinës të cilët ishin mbledhur në orën 11:00 në sheshin “Nënë Tereza”.

Morina u arrestua javën e kaluar të mërkurën në Maqedoninë e Veriut, nga një urdhër arrest të lëshuar nga Beogradi.

The post Haradinaj i kontakton autoritetet e Maqedonisë për Tomor Morinën appeared first on Gazeta Online INSAJDERI.Behu pjese e LAJME.mk , kliko LIKE fanpage ne facebook me posht!
Nga LAJME.mk July 31, 2019 3:26 pm ne Lajme. ne link https://lajme.mk/?p=148026
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen Lajme.mk prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne email [email protected] lajme.mk ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit