Historitë e shumta prapa sfidës PSG-Real Madrid

Asnjë duel në të tetën e Champions League nuk ka më shumë histori prapa vetes sesa ajo mes Real Madrid dhe Paris Saint-Germain.

Dueli i fundit mes dy skuadrave u zhvillua në fazën e grupeve të sezonit 2019/20, ku PSG përfundoi në krye të Grupit A e ndjekur nga “Los Blancos”.

Këtë herë, megjithatë, lidhja e tyre është më intriguese për shkak të një numri historish, duke përfshirë lëvizjen e mundshme të Kylian Mbappe në Los Blancos në verë.
Me marrëveshjen e tij aktuale deri në qershor, francezi është i lirë të negociojë një lëvizje në një klub tjetër jashtë Ligue 1 nga 1 janari dhe Real Madrid konsiderohet të jetë favorit për të nënshkruar me yllin 22-vjeçar.

Udhëtimi i PSG-së në Madrid mund të shohë Lionel Messin dhe Sergio Ramos të kthehen në Estadio Santiago Bernabeu, ku ky i fundit luajti si kapiten i Real Madridit dhe i pari u paraqit për rivalët e tyre të mëdhenj, Barcelonën.

Do të jetë gjithashtu interesante të shihet nëse dy presidentët Florentino Perez dhe Nasser Al-Khelaifi do të ulen krah për krah në stadium, pasi marrëdhënia mes dy klubeve është prishur për shkak të interesit për Mbappen nga Real Madrid.

Drejtori sportiv i PSG-së, Leonardo , gjithashtu ka sulmuar Los Blancos në të kaluarën për shkak të sagës së vazhdueshme të Mbappe dhe mbetet të shihet se si do të pritet në Spanjë.

Ndërkohë, tre ish- lojtarë të Real Madridit do të shkelin sërish në fushën e Bernabeut, pasi legjenda e klubit Keylor Navas , produkti i akademisë, Achraf Hakimi dhe Angel Di Maria janë të gjithë lojtarë kyç për PSG-në.

Ky i fundit u prit me duartrokitje në ndeshjen e fundit mes dy skuadrave, ndërsa Achraf duhej të largohej nga klubi në kërkim të minutazhit dhe ky i fundit nuk ndau rrugët me klubin në marrëdhënie të mira.

LAJME TJERA
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey