Inteligjenca britanike: Ukraina bllokoi me sukses sulme të shumta ruse në Donbas

Ukraina ka “zmbrapsur sulme të shumta ruse përgjatë vijës së kontaktit në Donbas këtë javë”, tha Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar në përditësimin e saj të fundit të inteligjencës sot, raporton CNN.

“Pavarësisht se Rusia ka bërë disa përfitime territoriale, rezistenca ukrainase ka qenë e fortë në të gjitha akset dhe ka shkaktuar kosto të konsiderueshme për forcat ruse”, vazhdoi vlerësimi, pa sqaruar nëse rezistenca po udhëhiqej nga forcat e armatosura të Ukrainës të grupeve civile.

Ministria e Mbrojtjes përmendi gjithashtu “moralin e dobët rus dhe kohën e kufizuar për të rindërtuar, ripajisur dhe riorganizuar forcat nga sulmet e mëparshme” si shkaqet e mundshme për “efektshmërinë luftarake” të penguar të Rusisë.

Të premten, Rusia deklaroi se qëllimi kryesor i pushtimit të saj në Ukrainë është të marrë “kontrollin e plotë” mbi Ukrainën jugore dhe rajonin lindor të Donbasit. Njoftimi, i cili erdhi nga një zyrtar i lartë ushtarak, shënoi herën e parë që nga fillimi i konfliktit që Rusia pranoi se po luftonte për të krijuar një korridor tokësor përmes territorit ukrainas që lidh Rusinë me Krimenë, gadishullin që ajo aneksoi në vitin 2014.

Rusia ka rritur ofensivën e saj në rajonin e Donbasit në javët e fundit sipas zyrtarëve ukrainas, me luftime të ashpra që raportohen pothuajse çdo ditë në të gjithë rajonet Donetsk dhe Luhansk.

LAJME TJERA
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey