Jeff Bezos më nuk është njeriu më i pasur në botë, zbulohet se kush është i pari

Jeff Bezos më nuk është njeriu më i pasur në botë, humbi 14 miliardë dollarë për një ditë – francezi Bernard Arnault e rrëzon nga froni.

Jeff Bezos më nuk është njeriu më i pasur në botë, pasi që vetëm brenda një dite ka humbur afro 14 miliardë dollarë, kështu duke ia rrëmbyer vendin e parë francezi Bernard Arnault.

Siç raporton Forbes, Arnauld posedon 47 të aksioneve të LVMH që nën të njëjtin kulm mbledh rreth vetes brendet e njohura si Louis Vuitton, Moët & Chandon, Christian Dior dhe Tiffany & Co, transmeton Telegrafi.

Pas raportimit për rezultatet biznesore në tremujorin e fundit, aksionet e Amazonit të Bezos kanë rënë për 7,6 për qind, kështu si aksionari më i madh ka humbur rreth 13.9 miliardë dollarë, e fronin e më të pasurit në botë sërish e ka fituar biznesmeni francez.

Pavarësisht rënies së konglomeratit të Arnualt, ku në LVMH ka pasur rënie për 1,4 për qind, evropiani më i pasur është më i varfër për 2.9 miliardë dollarë – kështu këtë është raportuar se pasuria e tij personale kap shumën e 192.9 miliardë dollarë.

Mundesia me shume...
Pamje me shume...
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey