KE: Varhelyi dhe Silva nesër udhëtojnë për Shkup dhe Sofje

Komisioni Evropian (KE) ka njoftuar se komisionari për zgjerim, Oliver Varhelyi dhe ministri i jashtëm i Portugalisë, Augusto Santosh Sillva, do të udhëtojnë nesër për Shkup dhe Sofje, njoftoi korrespondentja e MIA-s nga Brukseli. Nesër në mëngjes, Varhelyi dhe Santosh do të jenë në Sofje ku do të takohen me presidentin bullgar, Rumen Radev, si dhe me kryeministrin dhe ministrin e jashtëm të qeverisë teknike bullgare.

Pasdite përfaqësuesit e BE-së do të udhëtojnë për në Shkup ku do të realizojnë takim me presidentin Stevo Pendarovski, kryeministrin Zoran Zaev, ministrin e jashtëm Bujar Osmani dhe zëvendëskryeministrin për Çështje evropiane. Nikolla Dimitrov.

Varhelyi dhe Santosh me vete sjellin propozimin për debllokimin e vetos bullgare, për shkak të së cilës nuk mund të miratohet mbajtja formale e konferencës ndërkombëtare.

Mundesia me shume...
Pamje me shume...
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey