Kimi dhe Putini, ja kur vjen takimi?!

Kimi dhe Putini, ja kur vjen takimi?!

Kimi dhe Putini, ja kur vjen takimi?!
Kimi dhe Putini, ja kur vjen takimi?!

Koreja e Veriut konfirmoi se udhëheqësi i saj, Kim Jong Un, do të vizitojë Rusinë “së shpejti”.
Agjencia zyrtare e lajmeve KCNA tha se presidenti rus, Vladimir Putin, e ftoi Kimin në vizitë, por nuk raportoi se kur saktësisht do të ndodhë takimi.
Në një deklaratë të publikuar në ueb-faqen e tij, Kremlini tha se Kim planifikon të vizitojë Rusinë “në gjysmën e dytë të prillit”.
Putin do të qëndrojë në Pekin më 26 dhe 27 prill, në një forum që mbledh udhëheqës të shteteve për të diskutuar ndërtimin e rrugëve tregtare në gjithë botën.
Disa media spekuluan se Putin mund ta takojë Kimin rreth asaj kohe në Vlladivostok, qytet në lindje të Rusisë, në afërsi të kufirit me Korenë e Veriut.
Takimi do të realizohej në kohën kur administrata e presidentit amerikan, Donald Trump, po përpiqet të sigurojë një marrëveshje për t’iu dhënë fund tensioneve bërthamore me Korenë e Veriut.
Dy takimet e mëhershme Trump-Kim nuk kanë arritur të prodhojnë ndonjë marrëveshje për çarmatosjen e Gadishullit Korean.

Loading...Behu pjese e LAJME.mk , kliko LIKE fanpage ne facebook me posht!
Nga LAJME.mk April 23, 2019 10:28 am ne Bota. ne link https://lajme.mk/?p=143219
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen Lajme.mk prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne email [email protected] lajme.mk ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit