Kosova konfirmon dy raste me variantin Delta të koronavirusit

Ministria e Shëndetësisë në Kosovë ka konfirmuar të martën dy raste me variantin Delta të koronavirusit.

Sipas Ministrisë, mostrat janë testuar në Institutin e Virologjisë të Klinikës Unversitare Charite në Berlin.

“Të dyja rastet kanë shfaqur simptoma, mirëpo tashmë janë shëruar dhe gjenden në shtëpi. Izolimi i tyre ka përfunduar”, është thënë në njoftimin e Ministrisë.

Varianti Delta, i identifikuar fillimisht në Indi, është klasifikuar si shqetësues nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Një variant veçohet si i tillë, kur është më ngjitës, më vdekjeprurës ose më rezistent ndaj vaksinave.

Zyrtarë të OBSH-së, kanë konfirmuar se vaksinat ekzistuese kundër koronavirusit, “janë efektive”, kundër variantit Delta.

LAJME TJERA
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey