Kryebashkiaku në arrati, Agim Kajmaku në listën e më të kërkuarve nga Interpol

Vdes një person nga gripi sezonal në Klinikën Infektive, s’ka situatë epidemiologjike

Vdes një person nga gripi sezonal në Klinikën Infektive, s’ka situatë epidemiologjikeEnde nuk është rënë në gjurmët e ish-kryebashkiakut të Vorës. Agim Kajmaku ndodhet në arrati, duke rënduar pozitën e tij juridike. Jo vetëm kaq, por tashmë emri i tij ndodhet në listën e të kërkuarve të Policisë dhe emri u është dërguar edhe njësive ligjzbatuese në Evropë, në shtete ku Policia shqiptare ka partneritet.

Më shumë se akuza, për Kajmakun kërkimet vijojnë, duke qenë se implikimi i tij fut në “siklet” edhe mazhorancën, e cila kandidoi dhe investoi për të në fushatën zgjedhore të 30 Qershorit, ku ai kandidoi për kryebashkiak në Vlorë.

Këtë të henën gjykata shtyut seancën për shqyrtimin e masës së sigurisë për ish-kryebashkiakun e Vorës, Agim Kajmaku, pas ndryshimit të dëshmisë nga shefja e protokollit në Bashkinë Vorë. Seanca e radhës do të mbahet më 27 janar ora 10:00.

Raportohet se ndryshimi i dëshmisë së saj për falsifikim dokumentesh pritet që t’i rikthejë lirinë ish-kryebashkiakut Kajmaku. Vendimi për ndryshimin e masës nga “arrest me burg”, në “detyrim paraqitje”, pritet të merret nga gjyqtari Kujtim Vranici, i cili është i njëjti që vendosi të lërë në burg Kajmakun.

Agim Kajmaku akuzohet nga prokuroria për tri vepra penale “Shpërdorim detyre”, “Falsifikimi i formularëve” dhe “Ushtrimi i funksioneve pas dhënies fund të detyrës”. Pas akuzave nga ana e Partisë Demokratike dhe fillimit të çështjes nga ana e prokurorisë së Tiranës, Agim Kajmaku u arratis.

SMART PUBLISHER

AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey