Kryeministri britanik paralajmëron se pandemia nuk ka mbaruar

Johnson paralajmëron se pandemia nuk ka mbaruar.

Të gjitha kufizimet e mbetura të bllokimit në Angli do të hiqen brenda një jave pavarësisht nga një rritje e mprehtë e rasteve të koronavirusit, konfirmoi të hënën kryeministri britanik Boris Johnson ndërsa ai u bëri thirrje njerëzve të “vazhdojnë me kujdes” dhe të vazhdojnë të ndërmarrin hapa për të qëndruar të sigurt.

Johnson tha se megjithëse rreziqet e pandemisë mbeten, kufizimet ligjore do të zëvendësohen nga një rekomandim që njerëzit të mbajnë maska në vende të mbushura me njerëz dhe në transportin publik, shkruan AP, transmeton Klankosova.tv.

Klubet e natës dhe vendet e tjera me turma duhet të përdorin pasaporta vaksinash për hyrje “si një çështje e përgjegjësisë shoqërore”, shtoi ai.

“Kjo pandemi nuk ka mbaruar. Kjo sëmundje, koronavirus, vazhdon të sjellë rreziqe për ju dhe familjen tuaj. Ne nuk mundemi thjesht të kthehemi menjëherë nga e hëna 19 korrik në jetë siç ishte para COVID, “tha Johnson.

Faza e fundit e lehtësimit të bllokimit të Anglisë do të thotë që të gjitha kufizimet në tubimet shoqërore do të hiqen dhe masat e distancës shoqërore do të hiqen.

Klubet e natës do të rihapen për herë të parë që nga marsi i vitit të kaluar dhe nuk do të ketë më kufizime për njerëzit që marrin pjesë në koncerte, teatro, dasma ose ngjarje sportive.

Që nga e hëna, 87 përqind e popullsisë së rritur të Mbretërisë së Bashkuar kanë pasur dozën e tyre të parë dhe 66 përqind kanë marrë të dyja dozat.

Në të njëjtën kohë infeksionet janë rritur në javët e fundit, duke kaluar në mbi 30 mijë raste të reja çdo ditë, të nxitura nga varianti Delta.

LAJME TJERA
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey