Kush është Gjon Muharremaj, 22 vjeçari shqiptar që po e përfaqëson Zvicrën në Eurovision

Gjon Muharremaj është emri i djaloshit 22 vjeçar që po e përfaqëson Zvicrën në Eurovision këtë vit.
Ai është me prejardhje shqiptare, me prindër nga Kosova dhe Shqipëria, por që është rritur në Zvicër.

Emri i tij artistik “Gjon’s tears” (Lotët e Gjonit) është një përvojë nga fëmijëria e tij, ku si nëntë vjeçar, ai e emocionoi gjyshin e tij dhe e bëri të qajë nga emocionet, me një performancë me këngën e Elvis Presley ‘Can’t help falling in love’. Ishte gjyshi i tij që e shtyu atë të merrte pjesë në Albanian Got Talent në vitin 2011, ku dhe mori vendin e tretë. Një vit më pas, ai mori pjesë në The Greatest Swiss Talent, ku u eliminua në gjysmëfinale, shkruan Bota sot.

Gjatë një pushimi gjashtë vjeçar nga televizioni, ai studioi të kënduarit klasik. Ai gjithashtu modeloi dhe mësoi të kënduarit në gjuhën indiane dhe kineze. Në vitin 2017 ai u regjistrua për Gustav Akademie, një program mbështetje për talentet e rinj në Freiburg. Në versionin frëngjisht të The Voice, ai gjithashtu arriti në gjysmëfinale në 2019.

Gjon’s tears fillimisht donte të merrte pjesë në raundin paraprak shqiptar, por ai ishte tashmë i plotë, kështu që ai paraqiti këngën e tij në SRF për pjesëmarrjen zvicerane. Më 4 mars 2020 u njoftua se Gjon’s Tears do të përfaqësonte Zvicrën në garën e këngës Eurovision në Roterdam në vitin 2020, ku ai do të garonte në gjysmëfinalen e dytë më 14 maj. Ai shkroi këngën e tij Répondez-moi së bashku me tekstshkruesit Xavier Michel dhe Alizé Oswald. Dy ditë pas anulimit të Eurovision Song Contest 2020 u njoftua se Gjon’s tears do të përfaqësojnë Zvicrën në Eurovision Song Contest 2021. Më 10 mars 2021 ëasTout l’univers njoftoi kontributin e tij në Eurovision Song Contest 2021 në Roterdam.

Mundesia me shume...
Pamje me shume...
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey