Labi: Dy djem të ri i mora në Hungari, donin të shkonin në Maqedoni!

Labinot Tahiri shkruan:

Dy djem të ri më kërkuan në autostop që ti mirrja me vete!

Abraham ( hebre) Tity ( francezi) dhe unë Shqiptari!

Ata donin të shkonin në Maqedoni derisa udhetonin nga Framcca e nē kufi të Hungarisë i morra me vete!

I pyeta filimisht;
A e dini ku është Kosova? Me than jo!
Po Shqipëria a e dini ku është? Prap me than jooo!

Dhe nga ai moment vendosa me i marr me vete dhe udhetuam 700 km se bashku deri në Ferizaj, ku iu tregova karakterin tonë shqiptar, po ashtu se si familjet shqiptare strehuan familje hebraike ne luften e dytë botërore e kështu me radhë!

Karl Abraham hebre dhe Titoy Francez!

Ata kishin rastin të degjojnë simbolin e muzikes sonë shqiptare, legjenden Nexhmie Pagarusha!
Historinë e Skenderbeut dhe të Adem Jasharit, të gjitha keto i kanë regjistruar ne kameren e tyre per te bere dokumentarë, imagjononi 700 km rrugë, te gjitha këto i kam perfshirë në udhetimin që e bëm se bashku!

Atyre, ua pagujta taxin nga dora e të gjithë shqiptarëve deri në Macedoni dhe pak para kash, me ju tregua , se SHQIPTARI, nuk e le askend nē rrugë, pamvaresisht fesë, kombesisë e kulturave.

Nderkohë do t’a postojë edhe videon!

Me respekt, Labi Kosovë e Shqipërisë!

LAJME TJERA
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey