Coronavirusi përdor sheqernat për të mashtruar sistemin imunitar! Sillet si ujku në lëkurën e qengjit!

Shkencëtarët e Universitetit në Southampton theksojnë se coronavirusi futet në sheqerna,të cilat pastaj i ndihmojnë që…

Obezët më të rrezikuar nga koronavirusi, frikë për amerikanët

Jean-François Delfraissy, shefi i epidemiologjisë në Francë është shprehur se mbipesha është një faktor kryesor rreziku…

Zvicra ndali shtrirjen e 5G, prej shqetësimeve mbi shëndetin. Ja çfarë shkruante Financial Times

Sam Jones Zyrih, 12 shkurt Financial Times Zvicra, një nga liderët në botë në përdorimin e…

Trump thotë se 10 ilaçe kundër koronavirusit janë nën provë klinike

Deri në 10 ilaçe aktualisht janë nën provë klinike në SHBA si pjesë e përpjekjes të…

Studimi i fundit tregon se cilat kafshë mund të infektohen me koronavirus

Macet mund të infektohen me koronavirusin e ri por qentë duket se nuk janë të prekshëm,…

Sa vite zgjat imuniteti i vaksinës kundër tuberkulozit, flet ekspertja

Juna Musa, një mjeke shqiptare në Minesota dhe njëkohësisht Kandidate Shkencore post doktorale, dha për shqiptarët…

Gjashtë gjëra të rëndësishme që duhet t’i dini për virusët dhe Covid 19

1. Virusët nuk janë qeliza por partikula të imta mikroskpike infektuese ku gjeni i tyre është…

Dezinfektuesi unik i duarve që po përdor Turqia

Ndërkohë që dezinfektuesit e duarve janë të thatë në SHBA dhe Evropë, njerëzit në Turqi po…

Shkencëtarët zbulojnë se si korona virusi gjen rrugën për t’u futur në trupin e njeriut

Virusi që shkakton Covid-19 vepron si një “ujk në veshjen e deleve” duke përdorur sheqerna për…

Mjeku që këshillon larjen e kartave bankare një herë në javë për të ndaluar përhapjen e koronavirusit

Një ekspert ka paralajmëruar se kartat bankare mund të jenë bartës të mikrobeve. Qeveria ka inkurajuar…

Agjencia e Ushqimit rekomandon të mos përdoren aparatet automatike për kafe dhe uj

Agjencia për Ushqim dhe Veterinari sugjeron që të shmanget përdorimi i aparateve automatike për kafe (kafematet)…

10 mënyra për të larguar energjinë negative nga shtëpia

Ka 10 mënyra të shkëlqyera për ta ngritur me sukses pozitivitetin në shtëpinë tuaj për të…

Kur konsiderohet i shëruar nga Covid-19 një person?

Sa njerëz shërohen nga Covid-19? Është një pyetje për të cilën duam të gjithë përgjigje, megjithëse…

Gates: Shumë e shohin Covid-19 si një fatkeqësi të madhe, unë preferoj ta shoh si një “korrigjues të madh”!

Multi-miliarderi Gates, 64 vjeç i cili dhuroi 85 milion paund për të luftuar virusin muajin e…

Infektologu shqiptar rekomandon se çfarë të hani këto ditë!

Ai ka preferuar të qëndrojë në frontin e luftës, aty ku pacientët kanë më shumë nevojë…

AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey