LAJMI I FUNDIT: Arrihet marrëveshja për armëpushim në Gaza

Konfirmon vendimi i armëpushimit

Qeveria e Izraelit ka konfirmuar se ka miratuar vendimin për armëpushim në Gaza.

Por në qëndrim nuk thuhet se kur ky do të hyjë në efekt.

Këtu është deklarata e plotë nga kabineti izraelit i sigurisë që konfirmon vendimin e armëpushimit:

“Kabineti i Sigurisë u mblodh sonte. Kabineti i Sigurimit Politik unanimisht pranoi rekomandimin e të gjithë zyrtarëve të sigurimit, shefit të shtabit, shefit të Shin Bet (Agjencisë së Brendshme të Sigurisë), shefit të Mossad (inteligjencës së huaj) dhe shefit të Këshillit të Sigurimit Kombëtar, për të pranoni nismën egjiptiane për një armëpushim dypalësh të pakushtëzuar, i cili do të hyjë në fuqi në një datë të mëvonshme”, shkruan BBC

Shefi i shtabit, skuadra ushtarake dhe shefi i GSS shqyrtuan para ministrave arritjet e mëdha të Izraelit në fushatë, disa prej të cilave ishin të pashembullta.

Mundesia me shume...
Pamje me shume...
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey