Liverpooli paralajmëron tifozët se mund të sulmohen apo grabiten në Napoli

Liverpool ka paralajmëruar tifozët mund të jenë në shënjestër për vjedhje, grabitje ose sulm.

Ndeshja e Champions League fillon në Stadio Diego Armando Maradona të mërkurën në orën 21:00, transmeton Gazeta Express.

Përpara kësaj ndeshjeje, me skuadrën që udhëtoi mbrëmë, Liverpool lëshoi ​​një deklaratë përmes llogarisë së tyre në rrjetet sociale që ka tërhequr një vëmendje të madhe negative në Itali.

Përveç këshillimit që të mos vishnin ngjyrat e ekipit kur udhëtonin, mbështetësve iu tha që “të qëndrojnë në hotelin e tyre përkatës për të pirë dhe për të ngrënë.

“Tifozët nuk duhet të mblidhen në ambiente publike dhe duhet të shmangin izolimin në zona larg zonës portuale të qytetit.

“Ne ju rekomandojmë fuqimisht të shmangni qendrën e qytetit. Nëse keni zgjedhur të vizitoni, ju lutemi kini kujdes se mund të jeni në shënjestër për vjedhje, grabitje ose sulm.”

Kjo i ka ofenduar disi njerëzit e Napolit, të cilët ndajnë një afinitet kulturor me qytetarët e Liverpoolit.

Në të dyja raste..

Liverpool ka paralajmëruar tifozët mund të jenë në shënjestër për vjedhje, grabitje ose sulm.

Ndeshja e Champions League fillon në Stadio Diego Armando Maradona të mërkurën në orën 21:00, transmeton Gazeta Express.

Përpara kësaj ndeshjeje, me skuadrën që udhëtoi mbrëmë, Liverpool lëshoi ​​një deklaratë përmes llogarisë së tyre në rrjetet sociale që ka tërhequr një vëmendje të madhe negative në Itali.

Përveç këshillimit që të mos vishnin ngjyrat e ekipit kur udhëtonin, mbështetësve iu tha që “të qëndrojnë në hotelin e tyre përkatës për të pirë dhe për të ngrënë.

“Tifozët nuk duhet të mblidhen në ambiente publike dhe duhet të shmangin izolimin në zona larg zonës portuale të qytetit.

“Ne ju rekomandojmë fuqimisht të shmangni qendrën e qytetit. Nëse keni zgjedhur të vizitoni, ju lutemi kini kujdes se mund të jeni në shënjestër për vjedhje, grabitje ose sulm.”

Kjo i ka ofenduar disi njerëzit e Napolit, të cilët ndajnë një afinitet kulturor me qytetarët e Liverpoolit.

Në të dyja rastet, ky qytet ka parë që qytetarët e tij të trajtohen rregullisht si banditë, kriminelë dhe hajdutë nga pjesa tjetër e vendit, me thirrje fyese dhe pankarta që i referohen qytetit të tyre si një vend i rrezikshëm për të vizituar të huajt.

Tifozët anglezë të futbollit kanë ende një reputacion të dobët në Itali, kjo është arsyeja pse shitja e alkoolit priret të ndalohet në qytet nga një natë para një ndeshjeje të madhe, një situatë që gjithmonë do të lidhet në mënyrë të pashmangshme me katastrofën Heysel.

Në maj 1985, 39 tifozë të Juventusit u vranë pasi mbështetësit e Liverpool rrëzuan një mur në stadiumin Heysel në Bruksel përpara finales së Kupës Evropiane të vitit 1985.

Loading...