LSDM zgjedhj pasardhësin e Zaevit, VMRO-DPMNE rizgjedh Mickoskin

Lidhja Social Demokrate Maqedonase (LSDM) sot në Kongresin e thirrur do të zgjedh pasardhësin e Zoran Zaevit në krye të kësaj partie, ndërsa VMRO-DPMNE sërish pritet të rizgjedh liderin aktual Hristijan Mickoski, që është kandidat i vetëm.

Rreth 60 mijë anëtarë aktiv të LSDM do të zgjedhin liderin e pestë partiak nga viti 1992. Në garë janë tre kandidatë: Dimitar Kovacevski, Frosina Remenski dhe Jovan Despotovski.

Ndërsa VMRO-DPMNE në kongresin e sotëm të 17-të, do të zgjedh liderin e ri partiak, ku kandidat i vetëm është lideri aktual, Hristijan Mickoski. Po ashtu kjo parti pritet të bëj freskime kadrovike në organet udhëheqëse partiake. (INA)

LAJME TJERA
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey