Më mirë në punë apo pranë fëmijës? Arbana Osmani jep një zgjidhje pas eksperiencës së saj

Arbana Osmani është nënë e dy fëmijëve dhe përgjegjësitë tashmë për të janë shtuar. Pas lindjes së djalit më të vogël, Diellit, moderatorja nuk vonoi shumë për t’u rikthyer në televzion.

Madje ajo qëndroi thuajse deri në fund të shtatzënisë në ekran, duke gjetur ekuilibrin mes punës dhe jetës private.

Ndërsa me Jonin situata ishte krejtësisht ndryshe, pasi ajo qëndroi 2 vite e shkëputuar totalisht nga ekrani. Megjithatë të dyja rastet kanë qenë të vështirë për të dhe arsyen pse ajo e ka treguar gjatë një komunikimi virtual me fansat.

“Filloj punë pas një javë, s’jam shkëputur kurrë nga djali, jam në ankth. Ndonjë këshillë të lutem”, e ka pyetur dikush Arbanën dhe ajo ka ndarë menjëherë eksperiencën e saj me të dyja lindjet. “Kur linda Jonin une kam marre 2 vite pushim nga puna (i vit shtatezania dhe 1 vit pas lindjes) Kam qene njeriu me i lumtur ne bote se lindja e tij me rilindi si njeri por te them te drejten puna dhe rutina ime e zakonshme me mungonte shume dhe e vuaja shkeputjen. Nuk kisha besim tek asnje Dado dhe mendoja qe nese do shkeputesha sado pak nga ai , do ndodhte dicka e ndjesite e fajit nuk me linin te beja asgje. Keshtu u bera nje “nene shembullore” por nje grua e pa plotesuar pa punen dhe pasionet e mia. Me Diellin vendosa te mos shkeputem aq gjate nga puna dhe jam perpjekur te gjej nje ekuiliber por serish kam ndjesi faji kur shkeputem per me shume se disa ore. Eshte e veshtire te jesh working mom por eshte besoj me stermunduese te jesh full time mom nese e dashuron punen tende si une. Keshtu qe mos u ndje ne faj nese puna te ploteson dhe te ben te lumtur. Mama e lumtur, fëmijë i lumtur, mos harro”, është përgjigjur Osmani.

LAJME TJERA
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey