Merkato e ngarkuar për Barcelonën

Duke luajtur tashmë ndeshjen e fundit të 2021, Barcelona janë në kërkim të sulmuesve për vitin 2022 dhe klubi katalanas janë duke përgatitur disa ndryshime të rëndësishme në skuadrën e tyre të parë. Xavi tashmë ka hyrë për të zëvendësuar Ronald Koeman në skuadër dhe trajneri i ri dëshiron disa ndryshime në aspektin e personelit.

Nuk do të jetë një proces i lehtë për Barcelonën, duke pasur parasysh kufijtë e shpenzimeve të kontrollit ekonomik të LaLiga-s. Për shembull, largimi i Sergio Agueros u desh për të lejuar ardhjen e Dani Alves, me këto dy operacione që tashmë ishin kryer.

Që lojtarët e tjerë të vijnë, disa do të duhet të largohen. Edhe pse ka para për të bërë nënshkrime, rregullat financiare të Fair Play nënkuptojnë se hapësira duhet të pastrohet.

Forcimi i sulmit

Prioriteti kryesor i Barcelonës është përforcimi në sulm, pasi është një skuadër që i mungon një golashënues.

Aguero duhej të ishte i tillë, por pensionimi i tij i detyruar dhe problemet e lëndimeve të përjetuara gjatë qëndrimit në Camp Nou, e kanë dëmtuar Barcelonën në këtë drejtim.

Ndikimi i Luuk de Jong ka qenë minimal, kështu që drejtorët e klubit po shikojnë opsionet në treg.

Ferran Torres është objektivi kryesor

Objektivi kryesor i transferimit për momentin është Ferran Torres dhe marrëveshja mes të gjitha palëve është praktikisht e përfunduar.

Xavi donte që ai të vinte, jo vetëm për të ndihmuar në pjesën tjetër të këtij edicioni, por edhe për të luajtur një rol kyç në të ardhmen. Kjo është arsyeja pse ai është vendosur të nënshkruajë një kontratë afatgjatë për pesë sezone.

Por, para se ai të vijë, të tjerët duhet të largohen.

Mundësia për të nënshkruar me Cavanin

Objektivi i dytë kryesor i Barcelonës këtë dimër është Edinson Cavani. Uruguaiani nuk po luan shumë për Manchester United, por Barcelona do të duhet të bindë klubin anglez që ta lërë veteranin të largohet.

Shtatë lojtarë që presin për t’u larguar

Siç u përmend më lart, asnjë nga këto nuk do të jetë e mundur pa dalje. Me këtë në mendje, janë shtatë lojtarë që mund të largohen.

Samuel Umtiti, Philippe Coutinho, Yusuf Demir, Sergino Dest dhe Luuk de Jong nuk janë në planet e Xavi dhe klubi do të kërkojë t’i largojë ata, megjithëse kjo mund të jetë e vështirë dhe dy të parët kanë paga veçanërisht të larta.

Clement Lenglet mund të jetë gjithashtu në largim, edhe pse ai ka pasur minuta nën drejtimin e Xavi, ndërsa Barcelona do të dëgjojë çdo ofertë për Ousmane Dembele pasi mund të ketë kuptim të përfitojë tani që francezi nuk po rinovon.

Varësisht se sa i suksesshëm është operacioni i daljes, Barcelona mund të shkojë për një ose të dy Torres dhe Cavani. Në këtë pikë, megjithatë, ardhja e vetme e garantuar e janarit është ajo e Dani Alves.

LAJME TJERA
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey