Mesut Ozil kalon nga Fenerbahçe në Istanbul Basaksehirit

Mesut Ozil është bërë lojtar i ri i Istanbul Basaksehirit, pas ndërprerjes së kontratës me Fenerbahçen.

Mesfushori u largua nga skuadra e Fenerbahçes për shkak të një problemi me trajnerin Ismail Kartal, dhe sot u konfirmua se ai është larguar nga klubi.

“Është rënë dakord që kontrata mes klubit tonë dhe Mesut Ozil të ndërpritet me marrëveshje të ndërsjellë. I urojmë suksese Mesut Ozilit për pjesën tjetër të karrierës së tij”, thuhet në deklaratën e klubit të Fenerbahçes.

Basaksehir u shfaq shpejt si favorit për të nënshkruar me gjermanin dhe kanë konfirmuar se kanë një marrëveshje për 33-vjeçarin.

Ozil iu bashkua gjigantëve turq nga Arsenali në janar të vitit të kaluar, duke nënshkruar një kontratë që ishte planifikuar të skadonte në verën e vitit 2024.

Megjithatë, ai nuk ishte në gjendje të përmbushte pritjet në klub dhe më pas u hoq nga skuadra për shkak të një mosmarrëveshjeje me Kartalin.

Fenerbahçe bëri një ndryshim në menaxher këtë verë, duke sjellë Jorge Jesus për të marrë drejtimin, por portugezi tha se nuk do të kishte vend në ekip për Ozilin.

33-vjeçari largohet nga klubi me 36 paraqitje në të gjitha garat, duke shënuar tetë gola.

LAJME TJERA
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey