Mitrevski: Maqedonasit, shqiptarët dhe komunitetet tjera vendosën të ardhmen evropiane

Koordinatori i grupit parlamentar të LSDM-së, Jovan Mitrevski tha se, maqedonasit, shqiptarët dhe komunitetet tjera do të vazhdojnë të ecin përpara drejt së ardhmes evropiane, përcjell agjencia e lajmeve INA.

Ai adresoi kritika drejtë opozitës maqedonase, e cila udhëhiqet nga lideri i tyre, Hristian Mickovski.

“E ardhmja maqedonase është evropiane, me gjuhë, kulturë, identitet dhe veçanti historike maqedonase. Mjaft përçarje dhe përçarje, mjaft përçarje dhe bardha në gjuhën maqedonase. Ne maqedonasit së bashku me bashkëqytetarët tanë dhe shqiptarët dhe turqit dhe romët dhe vllehët dhe serbët dhe të gjithë të tjerët do të vazhdojmë të ecim përpara drejt së ardhmes evropiane” tha Mitreski.

Ai ka theksuar se nuk është hera e parë që deputetët e VMRO-DPMNE-së largohen nga salla e Kuvendit kur merren vendime të rëndësishme. Por sido që të jetë, shtoi ai, u bëj thirrje të flenë mirë, të analizojnë gabimet e tyre dhe të ndryshojnë. (INA)

LAJME TJERA
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey