Ndiheni shumë të përgjumur? Ky ushqim do t’ju japë energji

Duhet t’ju ketë ndodhur kur jeni në mes të një dite të ngarkuar të ndiheni shumë të përgjumur. Duke qenë se nuk mund të shkoni në shtëpi, është mirë të përgatiteni në kohë për t’u marrë me të me ushqimin e duhur.

Hulumtimet shkencore kanë treguar se proteinat e vezëve largohen gjatë natës dhe rrisin vigjilencën.

Studiuesit nga Universiteti i Kembrixhit kanë zbuluar se proteinat e vezëve, veçanërisht ato që gjenden në të bardhat e vezëve, janë shumë më efektive për stimulim të menjëhershëm sesa karbohidratet që ofrohen nga ushqimet e lehta si çokollata, biskotat dhe ëmbëlsirat.

Studiuesit kanë parë se si lëndë ushqyese të ndryshme mund të ndikojnë në qelizat e trurit që na mbajnë zgjuar, duke rritur shpenzimin e energjisë së trupit.

Ata zbuluan se një përzierje e ngjashme me përmbajtjen e proteinave në të bardhën e vezës aktivizonte këto qeliza, duke stimuluar prodhimin e oreksinës stimuluese. Nga ana tjetër, sheqeri pengonte prodhimin e tij.

Ekspertët thonë se dikush mund të vendosë se çfarë të hajë, duke ditur se si ndikon në qelizat e zgjedhura të trurit.

Hulumtimet sugjerojnë se nëse dikush duhet të zgjedhë mes bukës me reçel apo vezëve me bukë, duhet të preferojë këtë të fundit.

Edhe pse të dyja opsionet përmbajnë afërsisht të njëjtin numër kalorish, proteina e vezës stimulon trupin të djegë më shumë kalori sesa konsumon./abcnews.al

LAJME TJERA
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey