Nga Sofja, Varheji sot në Shkup

Pas vizitës së djeshme në Sofje, sot në Shkup pritet të qëndrojë edhe komisioneri për zgjerim i BE-së, Oliver Varheji. Ai dje nga Bullgaria tha se negociatat me vendin duhet të fillojnë në qershor të këtij viti, ndërsa vizitën e mbylli me një mesazh në Twitter se nuk ka më kohë për të humbur.

“E përfundova vizitën time në Sofje me shpresën se do të ishim në gjendje të vazhdojmë politikën tonë të zgjerimit pasi lufta ruse bën më shumë përpjekje për të. “Falënderoj kryeministrin Kiril Petkov për diskutimin e hapur për hapat e ardhshëm, që do të na çojnë në hapjen e konferencës së parë ndërqeveritare ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë”, ka shkruar mbrëmë Varheji.

LAJME TJERA
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey