Nis lufta/ Si kundërpërgjigje, Irani sulmon me raketa bazat amerikane

Iraqi counter-terrorism forces stand guard in front of the US embassy in the capital Baghdad on January 2, 2020. – The US embassy siege by pro-Iran protesters in Baghdad lasted just over a day, but analysts warn it could have lasting implications for Iraq’s complex security sector and diplomatic ties. On Tuesday, hundreds of Hashed supporters stormed the high-security Green Zone and besieged the US embassy. The ease with which they breezed past US-trained forces demonstrated the Hashed’s dominance in Iraq, said Harith Hasan, an expert at the Carnegie Middle East Center. (Photo by AHMAD AL-RUBAYE / AFP)

Disa raketa janë hedhur në Irak nga Irani, aty ku ndodhen bazat ushtarake amerikane.

“Këtë mëngjes, luftëtarët guximtarë të Forcave Ajrore të IRGC filluan një operacion të suksesshëm të quajtur Operacioni Dëshmori Soleimani, me kodin” Oh Zahra “duke gjuajtur dhjetëra raketa tokë-tokë në bazën e forcave terroriste dhe pushtuese amerikane,” raportoi ISNA agjensia shteterore e lajmeve te Iranit.

Një zyrtar amerikan konfirmoi për ABC News se raketa balistike janë qëlluar nga brenda Iranit në objektet e shumta ushtarake amerikane brenda Irakut të Mërkurën në mëngjes me orën lokale. Objektet përfshijnë Erbilin në veriun e Irakut dhe bazën ajrore Al Asad në Irakun perëndimor.

SMART PUBLISHER

AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey