Një fiq në ditë mund të shërojë të gjithë trupin..

Nëse hani fiq të freskët apo të thatë, ato janë po aq shëruese dhe të dobishme për trupin tonë. Përveç kësaj, lexoni disa receta shëruese për trajtimin e gjendjeve të ndryshme.

Nëse vërtet dëshironi të hani lehtë dhe jeni të vetëdijshëm për pasojat e dëmshme të konsumimit të shumë ushqimeve të ëmbla, përpiquni të ëmbëlsoni veten me një fik këto ditë.

Gushti është muaji kur mund të gjeni fiq të freskët dhe me lëng në çdo cep. Ky frut i shijshëm është jashtëzakonisht i shëndetshëm. Dikush mund të thotë se është një nga frutat më të shëndetshëm.

Në atë kuptim, është e mundur që të mos ketë pesticide ose herbicide në fiq, siç është rasti me të gjitha frutat e tjerë. Veryshtë shumë e lehtë të rritet, dhe i duhet vetëm shumë diell dhe kujdes që të merret në dimër pa ngrica.

Shkencëtarët pohojnë se është e mjaftueshme që një person të hajë një fik çdo ditë, dhe më së miri në orët e para të mëngjesit. Ja se çfarë mund të shërojë ky frut dhe në çfarë kushtesh mund të ndihmojë:

PARANDALIMI I Kancerit: Shkencëtarët nga Japonia kanë vërtetuar se ekstrakti i marrë nga fiqtë, pra përbërësi i tyre benzaldehidi, kontribuon në zvogëlimin e timpanit tek njerëzit.

Me ndihmën e fiqve rreziku i kancerit mund të zvogëlohet. Konsumimi i fikut gjithashtu besohet se zvogëlon rrezikun e ushqyerjes me gji në menopauzë.

REDUKTIMI I KOLISTEROLIT: shtë vërtetuar se ka një efekt të dobishëm në nivelin e kolesterolit në gjak. Sterolet bimore si stigmasterol dhe lanosterol që përmbahen në fiq lidhen me molekulat e kolesterolit në zorrë dhe kështu parandalojnë thithjen e tij.

NDIHMA N T TRAJTIMIN E DIABETIT: Fiqtë janë një frut jashtëzakonisht i ëmbël, kështu që diabetikët këshillohen të kenë kujdes. Konsumimi i moderuar i fiqve (një fik në ditë) mund të jetë kurativ për ata me diabet.

PEIRMIRSIMI I KUJTESS. Konsumimi i rregullt i fiqve parandalon aneminë dhe përmirëson kujtesën. Vetëm katër fiq të thatë sigurojnë sa një të katërtën e sasisë së rekomanduar ditore të hekurit që i nevojitet trupit tonë.

Trajtimin e Stomakut. Kompostoja e fikut vepron si një laksativ. Fiqtë njihen gjerësisht si ilaç për ulcerat dhe gastritin. Ato zvogëlojnë fryrjen e barkut, përmirësojnë funksionimin e zorrëve dhe qetësojnë ngërçet në stomak. Ato veprojnë si një laksativ dhe lehtësojnë lëvizjet e zorrëve.

Pastroni fiqtë nga sythe dhe vendosini në një kavanoz. derdhni vaj ulliri mbi to. Lërini në errësirë ​​për 20-40 ditë, pastaj hani një fiq çdo mëngjes.

DOBIT E TJERA: Ndihmë me hemorroidet (konsumi ditor është po aq efektiv sa ilaçet); përmirëson shëndetin e lëkurës, është i pasur me kalcium, kështu që ato janë perfekte për ata që shmangin produktet e qumështit ose kanë osteoporozë; përmbajnë triptofan i cili ju ndihmon të bini në gjumë më lehtë, forcon kockat.

LAJME TJERA
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey