Një variant i ri i koronavirusit identifikohet në Francë

Një variant i ri i COVID-19 është shfaqur në Marsei të Francës. Nuk dihet ende se sa i rrezikshëm është, madje as nga e ka origjinën.

Varianti i ri u zbulua në një udhëtar që u kthye në Francë nga Kameruni, njoftoi spitali IHU Mediterranee në Marsejë. I kthyeri nga Kameruni raportohet se infektoi 12 persona në Francën jugore.

Ky mutant i ri, i quajtur B.1.640.2, ka 46 mutacione në një “kombinim atipik”, sipas një studimi paraprak, raporton DW.

Sipas këtij studimi, dy mutacionet tashmë të njohura të proteinave të majave N501Y dhe E484K gjenden gjithashtu në variantin e ri të koronës. Mutacioni N501Y, për shembull, u zbulua shumë herët në variantin alfa. Ai bën që patogjeni të lidhet më fort me qelizat njerëzore dhe kështu të përhapet më lehtë në trup.

LAJME TJERA
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey