Nuk do ta besoni, por Irani ka edhe një flotë delfinësh kamikazë për të sulmuar SHBA (FOTO)

Burimet thonë për mediat britanike se Irani ka një flotë delfinësh të trainuar posaçërisht për të sulmuar anijet e armikut në misionet vetëvrasëse të stilit Kamikaz.

Gjitarët deti janë trajnuar ushtarakisht për të hedhur në erë anijet armike duke ju vendosur eksploziv në trup.

Të parët që e kanë përdorur këtë mënyrë ishin komunistët e Bashkimit Sovjetik e më pas Rusia por tani këtë teknikë e ka blerë prej vitit 2000 edhe Republika Islamike.

“kamikazët” nënujorë thuhet se janë në gjendje të dallojnë ndryshimin midis nëndetëseve ruse dhe amerikane nga tingulli i sistemeve të tyre të shtytjes nënujore.

Ata u trajnuan më pas për të notuar poshtë anijeve të armikut me çanta me eksploziv duke i fundosur ato.

SMART PUBLISHER

AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey