Palmer tregon se cili është qëllimi i ShBA-së në dialogun Kosovë – Serbi

Palmer pas takimit me Daçiq thotë SHBA-ja dëshiron një marrëveshje nga dialogu, nuk do të bëjnë presion.

I dërguar i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer, ka thënë se Amerika dëshiron të gjejë një zgjidhje kompromisi për dialogun Kosovë-Serbi dhe se nuk e kanë ndërmend të bëjnë presion mbi dy palët.

Këtë e tha Palmer në një takim që pati me Kryetarin e Kuvendit të Kosovës, Ivica Daçiq, shkruan Tanjug, transmeton Klankosova.tv.

Më tej, Palmer ka deklaruar se SHBA-ja e mbështet aktivitetin dhe punën e Mirsolav Lajçak, emisarit të BE-së për dialogun.

Mundesia me shume...
Pamje me shume...
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey