Pas viktimës së parë nga meningjiti, mjekët tregojnë simptomat dhe si parandalohet

Mjekët tregojnë shenjat dhe kujdesin që duhet treguar për të mos u infektuar nga kjo sëmundje që përhapet përmes kollitjes dhe teshtimës.

Mjekja Edlira Cenko thotë se meningjiti është sëmundje ngjitëse dhe vjen nga kontakti i ngushtë mes dy personave.

Rruga kryesore e shpërndarjes është rruga ajrore nga personi i infektuar tek personi i shëndoshë. Ato inflatohet tek zgvara e hundës dhe e gojës dhe pasi kalojnë barrierat mukozale, futen në qarkullimin e gjakut deri në tru”.

Më të rrezikuarit janë të moshuarit, fëmijët dhe personat me sëmundje kronike. “Kura e vetme është antibiotiku”

Meningjiti është një sëmundje virale dhe bakteriale, i cili prek ata me imunitet të dobët. Sipas mjekëve shenjat e para dalluese janë temperature e lartë, të vjella dhe dobësi.

Në Shqipëri dje u konfirmua rasti i parë i meningjitit.

SMART PUBLISHER

AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey