Pesë armët e tmerrshme që mund të përdorë SHBA në rast lufte me Iranin (FOTOT)

Raportet Iran – SHBA aktualisht janë në nivelin më të ulët që njeh historia, kjo pasi që ushtria amerikane kreu një sulm ajror në aeroportin ndërkombëtar të Bagdadit në Irak, duke hedhur në erë makinën e gjeneralit iranian Qassem Soleimani.

Ndërkaq kohë më parë SHBA-të vazhdimisht kanë akuzuar zyrtarët e Iranit se po shkaktojnë trazira dhe pasiguri e luftëra në Lindje të Mesme, e më i freskët është rasti i forcave pro-iraniane në Irak që vazhdimisht po organizojnë sulme kundër ushtarëve amerikanë.

E teksa janë rritur tensionet dhe po nxitin një luftë SHBA-Iran, kjo e fundit vazhdimisht ka shfrytëzuar dronët kamikaz që të sulmojë anijet transportuese të mbushura me naftë që kalonin pranë ujërave të saj, duke mos respektuar të drejtat ndërkombëtare dhe duke i shkaktuar Arabisë Saudite humbje prej miliarda dollarë.

Por nëse do të vinte deri te një luftë mes këtyre dy vendeve, SHBA-të do të përdornin pesë nga armët më të avancuara që i posedon në arsenalin e saj.

SMART PUBLISHER

AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey