Peticioni i krijuar nga tifozët kërkon rikthimin e finales së Euro 2020

Tifozët e Anglisë kanë kërkuar përmes një peticion që UEFA të rikthejë finalen e Euro 2020 pas sfidës tronditëse të Giorgio Chiellinit ndaj Bukayo Sakas.

Lojtarët e Gareth Southgate u mundën nga Italia gjatë një ekzekutimi penalltish në Wembley të dielën e javës që shkoi.

Luke Shaw kaloi Anglinë në epërsi në dy minutat e para të finales, por Leonardo Bonucci realizoi golin e baraz

Sidoqoftë, Chiellini humbi topin në kohën shtesë dhe më pas tërhoqi Sakan përmes fanellës.

Kapitenit 36-vjeçar të Italisë iu dha kartoni i verdhë nga gjyqtari Bjorn Kuipers, pavarësisht se tifozët pretenduan se Chiellini duhej të përjashtohej.

Tani, përdoruesi i Change.org , Custard Cream, pretendoi se ndeshja nuk ishte “aspak e ndershme” dhe pretendoi se zyrtarët e ndeshjes ishin “të njëanshëm” në favor të Italisë.

Përshkrimi i peticionit thotë: “Ndeshja në 11/07/2021 nuk ishte aspak e ndershme. Pasi Italia mori vetëm një karton të verdhë për kapjen e lojtarëve të Anglisë sikur të ishin skllevër.

“Të gjitha shtyrjet, tërheqjet dhe goditjet e bëra nga Italia [u lejuan]. Padyshim të njëanshme”.

“Italisë duhet t’i ishte dhënë një karton i kuq për lojën e tyre dhe revanshi duhet të ndodhte me një arbitër jo të njëanshëm. Kjo nuk ishte aspak e drejtë”, thuhet në arsyetimin në peticion.

Saka, së bashku me Marcus Rashford dhe Jadon Sancho, humbën penalltitë, duke bërë që Italia të fitonte 3-2.

Sidoqoftë, treshja e Anglisë iu nënshtrua abuzimit racist në rrjetet sociale pas disfatës së Tre Luanëve ndaj Azzurëve në finale.

LAJME TJERA
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey