Polici që vrau George Floyd e ‘lëshojnë këmbët’ kur mëson se sa vite do të qëndrojë në burg

Polici dënohet për vrasjen e George Floyd, ia japin 22 vite burg.

Derek Chauvin, ish-oficeri i policisë që vrau George Floyd në Minneapolis vitin e kaluar, u dënua të premten me 22 vjet e gjysmë burg.

Chauvin, me një kostum gri të hapur, kravatë dhe këmishë të bardhë, foli pak para dënimit të tij, duke ofruar “ngushëllimet e tij familjes së Floyd”, raporton CNN.

Chauvin, 45 vjeç, u dënua në prill nën akuzat për vrasje të paqëllimshme të shkallës së dytë, vrasje të shkallës së tretë dhe vrasje të shkallës së dytë.

I dënuari për vrasje, duke u përballur me një qëndrim të gjatë në burg, i dha ngushëllimet familjes së George Floyd të premten në seancën e dënimit të ish-oficerit të policisë.

Vdekja e Floyd nisi protestat masive në të gjithë globin, si dhe incidentet e plaçkitjes dhe trazirave.

WATCH: The moment Derek Chauvin was sentenced to 22.5 years in prison for the murder of George Floyd https://t.co/3QpECUBB5D pic.twitter.com/tQGHZxss3A

— Bloomberg (@business) June 25, 2021

LAJME TJERA
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey