“Prapanica të shpëtuara” vetëm përkohësisht

Pse jam i sigurt se do të ketë zgjedhje të parakohshme në pranverë? Para së gjithash, ai që mendon se VMRO-ja do të qëndrojë e qetë pas fitores së zgjedhjeve lokale është naiv dhe aq më tepër fakti që asgjë nuk do të ishte e çuditshme nëse do të forcohej me Selën. Zaevi largohet nga skena, vijnë personazhe të reja që duhet të merren me problemet që kanë mbetur. Pala shqiptare, sado e ndarë, ashtu si pala maqedonase, ka një numër të madh të të pavendosurve dhe të hutuarve

Nga Agim JONUZ

Të gjithë të lumtur, me demek shpëtoi qeveria, a kështu edhe shteti. Asaj shqiptarët i thuan “ma hangsh guzicën”. Ka shpëtuar vetëm prapanica e Zoran Zaevit në momentet kur ai duhet të largohet si hero nga skena politike dhe për këtë duhet të falënderojë shqiptarët që e shfrytëzuan në maksimum “Black Friday”-in e tij duke shitur pozitat në pushtet. Gjysma e dytë e lëvizjes Besa, e cila ka marrë emrin “Alternativa”, u hodh mbi mustak kakao dhe kështu në tërësi, Lëvizja Besa nga humbëse para disa vitesh, doli fituese. Duhet pranuar, për mendimin tim vetëm të përkohësisht, sepse me siguri do të ketë zgjedhje të parakohshme. Të jeni të sigurt, dhe pse, më poshtë në këtë kolumnë.

Mirëpo, si ia doli? Pra, thjesht u shit duke shkelur shumë parime në të cilat u betua se nuk do t’i shkelte ato. Lëvizja e plotë origjinale Besa është shitur si veturë e vjetër, por në pjesë. Kur nuk mund të shesësh një makinë të prishur, atëherë e shet atë të ndarë në pjesë. Është e rëndësishme që klienti të gjendet. Të gjithë të lumtur. Nga një lëvizje që bazohej në parime, në radhë të parë te Zoti, pastaj në politikë, arriti në një parti që në një periudhë të shkurtër i dribloi të gjithë, më mirë se Cristiano Ronaldo. Është nga parimi de, dhe nga ndershmëria.

Me ndërtimin e shumicës së re parlamentare, skena politike maqedonase mori vetëm një agoni shtesë, e cila duhet të fitojë kohë deri në pranverë, kur moti është i mirë, me diell, që njerëzit të dalin për të votuar rehat. Fituesi më i madh është BDI. Ruaji vetes një pozicion pushteti për një kohë, në të cilin mund të konsolidohet dhe t’u tregojë të tjerëve se cila çorape në cilën këmbë shkon. Të merren vesh për një kolltuk të përbashkët BDI, BESA dhe Alternativa është mision i pamundur. Nëse këto tri parti bien dakord dhe punojnë bashkë, atëherë humbet thelbi i opozitës shqiptare, e cila do t’i mbetet vetëm Aleancës së Selës. Në këtë rast, vetëm Sela i qëndroi besnik parimeve. Gjithçka tjetër u shit si speca për ajvar në tregun me shumicë.

Pse jam i sigurt se do të ketë zgjedhje të parakohshme në pranverë? Para së gjithash, ai që mendon se VMRO-ja do të qëndrojë e qetë pas fitores së zgjedhjeve lokale është naiv dhe aq më tepër fakti që asgjë nuk do të ishte e çuditshme nëse do të forcohej me Selën. Zaevi largohet nga skena, vijnë personazhe të reja që duhet të merren me problemet që kanë mbetur. Pala shqiptare, sado e ndarë, ashtu si pala maqedonase, ka një numër të madh të të pavendosurve dhe të hutuarve.

Ndoshta nga njëra anë është mirë që po ndodh e gjithë kjo, sepse elektoratit i hapen sytë se kush sa vlen dhe deri ku është gati të shkojë. Aq më tepër që në periudhën e ardhshme shumë keqkuptime duhet të bien në ujë. Keqkuptimi i parë është flluska e sapunit e lidhur me Bashkimin Evropian, e cila nëse do të kishte synuar të na jepte dritën jeshile në dhjetor, do të ishte sjellë krejt ndryshe. Është po aq e ftohtë sa Coca-Cola. Deklaratat individuale të disa politikanëve të huaj janë erë dhe mjegull. Bullgarët nëse dikush mendon se përmes një “akshami” do të ndryshojnë dhe do të mendojnë ndryshe, atëherë ai që mendon kështu është i gjelbër si shalqiri. Nuk ka asnjë shans që Bullgaria të ndryshojë mendje, sidomos tani me një qeveri të re, e cila në fillim të funksionimit të saj nuk duhet të zhgënjejë popullin e saj nëse i dorëzohet Maqedonisë. Në këtë mënyrë ata do të vihen në shënjestër para popullit të tyre dhe ne e dimë se ata kanë pasur disa zgjedhje derisa të krijohet ajo qeveri e re.
Dhe kështu, ndërsa kjo qeveri do të kujdeset për atë se sa kohë do të qëndrojë në pushtet, do të ketë varfëri edhe më të madhe që do ta ngrejë në maksimum elektricitetin te njerëzit. Katastrofa ekonomike vetëm sa do të rritet dhe popullit do t’i hidhet pluhur syve se nuk duhet të protestojë “që të hyjmë në Evropë”. As në Rodezinë Jugore nuk ka masturbim të tillë mendor. Çfarë do të ndodhë ndërkohë? Ja çfarë!

Në një shtet totalisht jofunksional si Maqedonia, establishmenti politik ka vetëm një detyrë, ajo është t’i paraqitet popullit si një viktimë që punon gjatë gjithë kohës për të mirën e popullit, por konstalacioni i marrëdhënieve në gjeopolitikë funksionon në dëm të tyre. T’i hedhësh pluhur syve popullit, është njëlloj si kur babai kur nuk u jep bukë fëmijëve për të ngrënë, u blen çamçakëz për dy denarë dhe u fut çamçakëz në gojë. Përtyp popull Evropë – Mevropë, Covid – Movid, .. këtë atë. Dhe politikanët do të jenë të kënaqur me veten e tyre që ekzistojnë në skenën politike si shpëtimtarë të popullit. Çfarë shpëtimtarësh të zinj. Varrmihës! Hidhini një sy të gjitha sondazheve të mundshme së fundmi. Numri i votuesve të pavendosur dhe të papërcaktuar sa vjen e rritet me çdo sondazh. Çfarë ju thotë kjo? Ju tregon se njerëzit janë sjellë në prag të çmendurisë. Por atij nuk i mbetet gjë tjetër veçse ta shikojë Afrim Gashin duke buzëqeshur triumfalisht në TV sikur të ishte “Hazreti Isa” personalisht, i cili erdhi për të shpëtuar botën. Katastrofa është një fjalë e vogël. “Kijamet”!

Maqedonia po bëhet një vend katastrofik për të jetuar jo vetëm për të rinjtë, por për mbarë popullatën që është në agoni dhe që çdo ditë e më shumë i jepet Diazepamit dhe kimikateve të ndryshme që sistemi i vet nervor të funksionojë fare. Por! Maqedonia nuk është vend katastrofik për të jetuar sepse politikanët “fluturojnë në vend”, sepse realisht nuk ndërmarrin asgjë për një jetë më të mirë, por sepse populli nuk ndërmerr asgjë për të instaluar një qeveri që punon për të mirën e tij.

Le të mendojmë se çfarë do të ndodhë në të ardhmen e afërt me opozitën në përgjithësi. Pasi Mickovski e mposhti realisht Zaevin në zgjedhjet lokale, VMRO-ja do të dëshirojë ta shfrytëzojë situatën në terren me të gjitha forcat për të marrë pushtetin në zgjedhjet e mundshme të parakohshme. Se sa është e realizueshme është tjetër histori, por realisht, përveç VMRO-së dhe shumë parti të tjera të vogla mbetën të pakënaqur. Nëse i përfshijmë edhe partitë e vogla shqiptare së bashku me Selën dhe Aleancën, fronti për të shkaktuar dhe imponuar zgjedhjet e reja është shumë i madh. Sela nuk do t’ja harrojë Gashit trukun me të cilin e la varur. Edhe pse ajo është e vetëdijshme për këtë, pozita sapo të marrim një “shportë” nga Evropa do të fillojë të kërkojë justifikime të reja, por rrezja e justifikimeve tashmë është shumë e vogël. Në labirintin politik që e pret Maqedoninë në të ardhmen e afërt, nuk do të ketë zgjidhje tjetër veç zgjedhjeve të parakohshme dhe të shpejta parlamentare. Dhe kjo është një mënyrë për të blerë kohë. Njëqind ditë para zgjedhjeve qeveri teknike dhe pas kësaj duhet të formohet struktura. Dhe kjo është një pikëpyetje se sa kohë do të duhet nëse merret parasysh që kartat do të përzihen dhe gjithçka do të duhet të rindërtohet.

Populli sheh si një “viç në një derë shumëngjyrëshe” dhe nuk di çfarë të thotë. Dhe çfarë të thotë me mentalitetin e një humbësi dhe një argati mesjetar. Ai ishte dhe mbetet vetëm një argat në tokën e tij. Me ndryshimin se tani kmetët nuk janë Agallarë, Pashallarë dhe Vezirë, por fqinji i tij i parë që bën politikë në kurriz të tij.

Cili është mentaliteti i popullit tonë? Cili mund të jetë mentaliteti i një populli që mendon se fati do t’i ndjekë për tre ditë nëse shkelin mut ose nëse mbi të bie një gacël e një pëllumbi. Në të dyja situatat ai është në mut. Ajo erë është bërë aq normale sa për të nuk ka rëndësi. Dhe kështu, jeta e tij bëhet, të më falni – mut.

OO XHЕMAAT, … pak е ke! Nuk meritoni më mirë me atë akëll! Për ty, vetëm një llastik dhe “dhjetë goditje një numëron”, dhe sigurisht mban mend “edhe dy nga letrat”!

(Autori është kolumnist i rregullt i gazetës KOHA)

LAJME TJERA
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey