Presidentja Osmani dhe Kryeministri Kurti emërojnë zëvendësdrejtorin e ri të AKI-së

Presidentja Osmani e kryeministri Kurti zgjedhin zv.drejtorin e ri të AKI-së.

Presidentja Osmani dhe Kryeministri Kurti kanë emëruar, Agon Bytyqin, zëvendësdrejtor të ri të Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani dhe Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, kanë emëruar sot Agon Bytyqin, zëvendësdrejtor të Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë.

“Zëvendësdrejtori i sapoemëruar i AKI-së, ka përfunduar Fakultetin Juridik në Universitetin e Prishtinës më 2008, ndërkaq studimet master në fushën e drejtësisë i ka përfunduar më 2012. Një pjesë të studimeve, z.Bytyqi i ka përfunduar në SHBA”, thuhet në komunikatë.

“Ai, gjithashtu ka përfunduar provimin e Jurisprudencës më 2018. Ka përvojë 11-vjeçare në fushën e sigurisë, si dhe në atë të bashkëpunimit ndërkombëtar”, njoftohet tutje.

Emërimi i Bytyqit vjen pas shkarkimit të Vlora Hysenaj nga kjo pozitë.

LAJME TJERA
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey