Presidentja Osmani takohet me Albin Kurtin, koordinohen për datën e zgjedhjeve lokale

Vjosa Osmani takohet me Albin Kurtin, koordinohen për datën e zgjedhjeve lokale.

Presidentja Vjosa Osmani ka pritur në takim kreun e Qeverisë, Albin Kurtin, për tu konsultuar për datën e mbajtjes së zgjedhjeve lokale.

Takimin me Osmanin e kanë konfirmuar edhe nga LDK-ja dhe AAK-ja.

Sipas Ligjit për zgjedhjet lokale, sipas kompetencave të Presidentit të Kosovës të përcaktuara me Kushtetutë, vendimi për të caktuar datën e zgjedhjeve bëhet jo më vonë se katër muaj dhe jo më herët se gjashtë muaj, para datës së zgjedhjeve.

Zgjedhjet nuk mund të mbahen më herët se 60 ditë para përfundimit të mandatit dhe jo më vonë se 30 ditë pas përfundimit të mandatit.

Mundesia me shume...
Pamje me shume...
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey