Pse bakteret e mira janë të rëndësishme për trupin?

Bakteret e mira janë probiotikë që gjenden në një shumëllojshmëri ushqimesh, pije me qumësht të fermentuar dhe suplemente dietike.

Ato janë pjesë përbërëse e mikrobiotës së zorrëve, e cila përbëhet nga mikroorganizma të shumtë dhe merr pjesë në metabolizmin e lëndëve ushqyese.

Kanë efekt të dobishëm si te njerëzit ashtu edhe te kafshët, dhe mbi të gjitha në balancimin e mikroflorës së zorrëve.

Qëllimi kryesor i baktereve të mira është të ndalojë rritjen dhe përhapjen e baktereve të këqija, patogjene në trup. Këto janë kryesisht baktere nga gjinitë Lactobacillus, Bifidobacterium dhe Streptococcus që prodhojnë acid laktik, ndaj quhen edhe baktere të acidit laktik.

Bakteret e mira ndihmojnë me tretjen, marrin pjesë në sintezën e vitaminave, veprojnë në mënyrë mbrojtëse në mukozën e zorrëve, ndihmojnë në ruajtjen e imunitetit, lehtëson traktin tretës të njerëzve të ndjeshëm ndaj laktozës, kanë një efekt të dobishëm në metabolizmin e mineraleve, rrisin dendësinë e flokëve, veprojnë në mënyrë parandaluese kundër kancerit dhe zbut efektet anësore të shkaktuara nga kimioterapia.

Pa baktere të mira, shanset për të zhvilluar probleme me tretjen për shkak të tretjes së pamjaftueshme të ushqimit dhe mbajtjes së toksinës janë më të larta.

Mungesa e tyre shoqërohet me një mënyrë jetese të ethshme, stres të shtuar, gjumë të dobët, dietë të varfër, mungesë stërvitjeje dhe përdorimin e antibiotikëve.

Kur ka një ekuilibër të keq të baktereve të këqija dhe të mira në zorrë, mund të ndodhin efekte anësore të mikroflorës së dëmtuar të zorrëve. Simptomat më të zakonshme janë çrregullime të tilla si sindroma e zorrës së irrituar, rritja e prodhimit të acidit në stomak, obeziteti, diabeti dhe kanceri i zorrëve.

Bakteret e mira mund të konsumohen përmes dietës ose shtojcave dietike. Ushqimet me numrin më të madh të baktereve të mira janë:

kos probiotik

kefiri

lakra turshi

dhallë

djathë

Mënyra më e lehtë për të rritur nivelin e baterive të mira janë suplementet dietike që zakonisht përmbajnë vitamina dhe lëndë ushqyese të tjera përveç baktereve të mira, por ato nuk duhet të merren me ushqim ose pije të nxehtë. Kur merret gjatë përdorimit të antibiotikëve, intervali ndërmjet marrjes duhet të jetë të paktën disa orë.

LAJME TJERA
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey