Rivaliteti Saudi-Emirate në biznes: ç’është Dubai sot, dëshiron të jetë Riadi nesër

Ronny Froehlich, një biznesmen gjerman dhe bashkëpronar i Golden Scent, një kompani me bazë në Dubai e-commerce, tashmë ka marrë me qira një hapësirë ​​biznesi në Riad për një seli të kompanisë së re që ai themeloi pesë vjet më parë me një partner nga Emiratet. Hapi tjetër është lëvizja e punëtorëve dhe punësimi i një numri shtesë në Riad. “Nëse dëshiron të jesh i madh në Lindjen e Mesme, duhet të jesh i vendosur në Arabinë Saudite”, thotë Ronny Froehlich.

Numri në rritje i fillestarëve në biznes që lëvizin drejt Riadit është një reflektim i rivalitetit të heshtur midis dy aleatëve të Gjirit.

Deri kohët e fundit, Dubai ishte selia e kompanive fillestare si Golden Scent, e cila shet parfum dhe kozmetikë.

Por ndërsa Princi Mohamed bin Salman filloi të riorganizojë Arabinë Saudite, në vetëm disa vjet ajo hapi rrugën për turistët, uli në mënyrë dramatike kufizimet për gratë, lejoi kinematë dhe koncertet.

Pesë vjet më parë, Abdullah Altamami, një biznesmen saudit dhe pronar i sistemit të pagesave në internet HyperPay, pati një luftë të madhe për të krijuar një biznes në vendin e tij. Sot, ai sheh zgjimin e një gjiganti të fjetur.

“Tani unë nuk po investoj në kërkesa rajonale që nuk janë të përqendruara në Arabinë Saudite”, thotë ky 34-vjeçar.

Askush nuk e mohon që Arabia Saudite ka ende një rrugë të gjatë për të bërë. Problemet e përditshme ende mbesin. Punëtorët e huaj në Arabinë Saudite duhet të kërkojnë “viza dalëse” nga punëdhënësit në mënyrë që të largohen nga vendi, madje edhe gjatë fundjavave.

Edhe pse kufizimet për argëtim janë hequr, Saudia ende nuk mund të krahasohet me Dubain.

Por njerëzit po vijnë, dhe nuk janë vetëm sauditët ata që po kthehen në shtëpi. Vitin e kaluar, një kompani norvegjeze që planifikonte të investonte 90 milion dollarë në sektorin e salmonit në Emiratet e Bashkuara Arabe vendosi të transferohet në Arabinë Saudite. Banorët e Emirateve konsumojnë më shumë salmon, por Arabia Saudite ofron kushte më të mira për zhvillimin e këtij biznesi pasi qeveria inkurajon popullsinë të konsumojë peshk si ushqim të shëndetshëm.

“Gjatë 18 muajve të fundit, ne kemi parë liderë të mëdhenj në sektorin e pasurive të patundshme në të gjithë botën që të kthehen në Arabinë Saudite për t’u përfshirë në projekte gjigande,” tha Tom Watson, një partner i “Michael Page në Lindjen e Mesme.

Problemi i Dubait është madhësia e Arabisë Saudite, e cila ka një popullsi prej 34 milion, tre herë më e madhe se Emiratet e Bashkuara Arabe dhe është tregu më i madh në Gji.

Bahreini është i lidhur me Arabinë Saudite me një urë dhe për dekada të tëra ka qenë një destinacion fundjave për sauditët dhe drejtuesit e huaj që donin të shihnin një film apo koncert. Por pasi e gjithë kjo është tani në dispozicion në shtëpi, ekonomia e Bahreinit mund të vuajë ndjeshëm.

Arabia Saudite ishte ndër 10 vendet e para me përmirësimin e mundësive më të mëdha të biznesit në raportin e Bankës Botërore për vitin 2020, pasi ajo e bëri shumë më të lehtë krijimin e kompanive, marrjen e licencave, marrjen e kredisë dhe zbatimin e kontratave.

Emiratet e Bashkuara Arabe janë akoma lider në rajon, por hendeku po ngushtohet. “Padyshim ka nervozizëm në Dubai për hapjen e biznesit të Arabisë Saudite”, thotë Steffen Hertog, një ekspert dhe profesor në Shkollën e Ekonomisë në Londër, duke shtuar: “Por nuk mendoj se Dubai do të humbasë statusin e tij kryesor në rajon”. /tesheshi

The post Rivaliteti Saudi-Emirate në biznes: ç’është Dubai sot, dëshiron të jetë Riadi nesër appeared first on ShqipMedia.

AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey