Ronaldo dëshiron t’i bashkohet Atletico Madridit, por dy probleme të mëdha po e pengojnë transferimin

Cristiano Ronaldo nuk ka asgjë kundër një transferimi në Atlético Madrid, sepse është i bindur se me atë klub mund të jetë konkurrues në kampionatin spanjoll dhe të sulmojë titullin në Champions League.

Transferimi i ish-yllit të Real Madridit në skuadrën e rivalit të urryer të qytetit është përmendur prej ditësh, por mbetet të shihet se sa realiste dhe e realizueshme është e gjithë historia. Në fillim ka dy probleme.

Atlético duhet të shesë një nga lojtarët e tyre yje në mënyrë që të mbledhë fondet për të sjellë Ronaldon është arsyeja e parë dhe më e rëndësishme, ndërsa tjetra është reagimi i tifozëve. Për vite me radhë, Ronaldo “terrorizoi” Atletico Madridin, klubin kundër të cilit shënoi më së shumti gola në nëntë vjeçarin te Reali, por edhe në karrierën e tij.

Ronaldo luajti kundër skuadrës së Atléticos 37 herë, duke shënuar 17 fitore dhe 10 barazime dhe humbje, me një efekt prej 25 golash dhe nëntë asistimesh. Përveç golave ​​dhe asistimeve të tij, tifozët e Atletico-s e kujtojnë atë edhe për gjestet e tij të shëmtuara, si për shembull kur ai rrëmbeu gjirin e tij si lojtar i Juventusit, duke iu përgjigjur të njëjtit gjest nga Diego Simeone në të parën nga dy ndeshjet midis Atléticos dhe skuadrës torineze në Champions League. Dhe ndërsa Simeone mund ta kapërcejë këtë për të pasur yllin portugez në skuadër, duket se tifozët e Atleticos nuk e kanë falur atë për gjestin.

LAJME TJERA
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey