Shaqiri po konsiderohet si një nga zhgënjimet më të mëdha në MLS

Chicago Fire është një nga skuadrat më të dobëta në MLS, pavarësisht se ka një nga lojtarët me fitime më të larta në ligën e Amerikës së Veriut.

Bëhet fjalë për Xherdan Shaqirin, i cili deri para korrikut 2022 dhe pas nënshkrimit të Lorenzo Insigne me Toronton, ishte ai që fitonte më shumë.

Sipas listës së pagave të publikuar nga MLS, ish-lojtari i Liverpool, Bayern, Olympique Lyon ndër të tjera, do të fitojë 8.15 milionë dollarë, duke qenë nënshkrimi më i shtrenjtë në historinë e MLS, duke mposhtur Bastian Shweinsteiger dhe Cuauhtémoc White.

Pavarësisht kësaj, lëndimet nuk e kanë lejuar të performojë siç pritej. Pas 23 ndeshjesh ai ka shënuar vetëm tre gola dhe ka dhuruar dy asistime, shifra mjaft të ulëta për një sezon që është në gjysmë të rrugës në Amerikën e Veriut.

Sipas statistikave të ligës MLS, futbollisti me origjinë nga Kosova nuk është as në mesin e 50 futbollistëve më të mirë.

LAJME TJERA
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey